Grappig was ook dat ik een keer met een emmer vol eieren uit de Graftermeer kwam en op de brug bij Vaal Smit stond een grote auto met nog grotere persoon op me te wachten. Het was de hr. Schülein die op de kruising in het midden van de Graftermeer was komen wonen en hij hield van lekker eten, vooral wild en kievitseieren. Hij had gehoord dat ik de nodige eieren vond en wilde ze wel van me kopen. Hij deed me de toezegging dat hij me zonder onderhandelen 10 cent per ei meer zou geven dan de marktprijs in Purmerend of wat eierenhandelaar Jan Ordeman uit Watergang me wilde betalen. Een zeer goede deal, vlak bij huis, ik mocht ze iedere dag brengen en ik heb er uren over jagen, vissen en kievitseieren zoeken zitten te praten onder het genot van een lekker drankje. Later is Schülein naar Goes verhuisd en dan ging ik op bezoek en nam dan als cadeau een schaal kievitseieren mee. Ik vind het altijd heel moeilijk om andere mensen, vooral als ze niet vaak in de vrije natuur zijn, duidelijk te maken wat voor mij het plezier van het kievitseieren zoeken is. Vaak heb ik gedacht dat ik het sportvissen, dat tenslotte mijn beroep geworden is, veel gemakkelijker zou kunnen missen dan dat zoeken naar die groen gespikkelde eitjes maar dat is niet het geval. De voldoening die ik op 1 april 2006 had toen ik op mijn eerste zoekmiddag van het nieuwe seizoen niet minder dan 29 nesten met in totaal 71 kievitseieren, laat zich moeilijk meten maar het was gewoon een supergevoel en ik kwam fluitend thuis. Nog een opmerking over iets van vroeger dat me altijd zal bijblijven. Oude Jo Smit, zeg maar Prak Smit zijn vader, had een stukje land in de Graftermeer en daar mocht ik ook op zoeken. Voorjaars bracht hij met paard en driewielerkar ruige mest naar dit land en met de mestvork werden deze hoopjes dan verspreid. Als hij dan bezig was, zag hij ook de kieviten in de buurt van hun nest en als ik dan kwam zoeken, vertelde hij me precies waar ik moest kijken want daar verwachtte hij de eieren en dat klopt dan meestal en ik vond dat schitterend. Regels, politie en controle. Toen ik begon met het zoeken van kievitseieren was de einddatum waarop je ze rapen mocht, gesteld op 19 april. Onder druk van de diverse milieu- en natuurorganisaties werd deze datum vervroegd naar 12 april en nog weer een aantal jaren later naar 6 april. Verder moest je een schriftelijke verklaring van de landeigenaar kunnen tonen waarop stond dat je op zijn land kievitseieren mocht zoeken en rapen. Het was zelfs zo dat je een stuk op zegel moest hebben, dat kocht je dan weer bij de boekhandel van mevrouw de Haan in de Rechtestraat, en dat je ook ieder jaar een nieuwe verklaring 212

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 32