Ik moest heel erg in mijn schulp kruipen om er (is de openbare lagere school) langs te komen. Het volgende interview met Jan Kaptein gaat over de situatie in de veertiger/vijftiger jaren in De Rijp. Jan Kaptein werd geboren in 1934 en groeide op in het katholieke gezin Kaptein. Hij was de zoon van de eigenaar van Kaptein's winkel in luxe huishoudelijke artikelen en speelgoed in de Rechtestraat. Na de Mulo-opleiding leek hij even een carrière als onderwijzer tegemoet te gaan, maar hij achtte zijn vermogen om geduld op te brengen voor het jonge volk niet toereikend. Na een paar jaar werk en vakopleiding ging hij in 1958 in de winkel van zijn vader werken. In 1995 moest hij daar, om gezondheidsredenen, mee stoppen. Steeds staan de gestelde vragen boven zijn gegeven antwoord. Als iets tussen aanhalingstekens is afgedrukt is het een (bijna) letterlijk citaat. Je komt uit de middenstandswereld. Kocht katholiek bij katholiek enz.? In het algemeen gold dat zeker. Bij onze winkel was dat weinig merkbaar. Er was in De Rijp maar één concurrerende winkel voor huishoudelijke artikelen, met een veel minder uitgebreid assortiment. Daarom liep de winkel van Kaptein niet het gevaar gemeden te worden door niet-katholieken. 'Ik weet dat mijn vader en moeder wel zeiden: je moet wel zoveel mogelijk kopen bij geloofsgenoten. Zij kochten bijvoorbeeld textiel veel meer bij geloofsgenoten dan bij niet geloofsgenoten'. De broers van vader Kaptein waren kruidenier dus het lag voor de hand dat daar gekocht werd. Maar tegenover huize Kaptein was de winkel van Rijkes. Jan Kaptein zegt daarover: 'nou daar heeft mijn moeder geloof ik nog nooit een boodschap gekocht'. Bij de gang naar de vele kruideniers waren de stromen duidelijk gescheiden, voor de bakkers hetzelfde. De bakkers ventten langs de deuren en omdat in het ouderlijk huis Kaptein iedereen te vriend moest worden gehouden, kwamen er wel vijf bakkers langs. Maar wel meer katholieke dan niet- katholieke. De wereld in de middenstand is al even ter sprake gekomen. In hoeverre was er sprake van 'gescheiden werelden', in de sport, in het verdere verenigingsleven, de scholen, in de omgang 'gewoon'? Volgens Jan Kaptein leefde de dorpsgemeenschap gescheiden. Dat uitte zich in alle opzichten en in alle facetten van het leven. Geloofsoverwegingen 129

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 9