I De liefde Wat veel meer ingrijpende gevolgen had was wanneer een "protestante" jongen zich in een katholiek meisje verliefde of het omgekeerde gebeurde. Daar bemoeide de pastoor zich terstond mee en als zijn gezag niet voldoende was om de verkering te doen beëindigen eiste hij dat uit hun samenzijn geboren kinderen katholiek zouden worden opgevoed. Als een jong stel tegen al die eisen in ging en hun huwelijk niet lieten inzegenen, maakten zij zichzelf in katholieke kringen tot outcast. Er was toen niet zo veel verschil als met de huidige situatie nu in Noord Ierland. De dorpspolitiek en de ommekeer Ook de dorpspolitiek werd bepaald door deze 2-deling. Alle katholieken moesten stemmen op de Katholieke Volkspartij en het aantal uitgebrachte stemmen werd nauwkeurig vergeleken met het aantal geregistreerde gelovigen. Het was elke keer weer een strijd of de roomsen de meerderheid zouden krijgen in de gemeenteraad, die uit 7 leden bestond, ja of nee. De eerste keer dat het tot een echt gemeenschappelijk gebeuren kwam, was op 10 september 1947 in de Grote Kerk toen er een herdenkings bijeenkomst werd gehouden, waarbij 3 dominees en pastoor Coppens het woord voerden en het R.K. Zangkoor enkele nummers ten gehore bracht. De oorlog was toch een breekpunt gebleken, ook al waren er tijdens de bezettingstijden ook weer twee verzetsgroepen, één van katholieke en één van protestante zijde. Hoop voor de toekomst Ik denk dat vooral jonge Rijpers van nu zich niet kunnen voorstellen dat het eens zo geweest is en hoewel ik de Rijper gemeenschap al 50 jaar geleden verliet kan ik mij niet voorstellen dat er nu nog sporen van die intolerantie zijn overgebleven. Bijna overal in Nederland, waar die door de katholieke kerk gepraktiseerde segregatie bestond, is deze verdwenen. Dat geeft hoop voor de toekomst t.a.v. de verhoudingen tussen de autochtone Nederlanders, groot geworden in een christelijke cultuur, en de nieuwe Nederlanders met een islamitische achtergrond. Ook dat zal tijd nodig hebben, want het heeft naar mijn gevoel alles te maken met persoonlijke ontwikkelingen, die ieder mens doormaakt. Maar ook laat de wereld zich niet stopzetten. Het willen tegenhouden is verspilde energie en veroorzaakt meer persoonlijke ellende dan feitelijk nodig is. Dat hebben ook De Rijpers moeten ondervinden. Hans Keuning 128

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 8