Een ongelovige kan geen kerk bouwen Op de avond van één van de vele tropische juli-dagen verkeerden we in de gelukkige omstandigheid dat gastvrouw Hanna Denkers haar tuin in Oterleek beschikbaar stelde voor een gesprek met haar en twee andere personen die geboren en getogen zijn in Oterleek: de heren Van Harskamp (geboren in 1923) en Dekker (1926). Omdat de persoonlijke herinneringen van de gastvrouw minder ver terug gaan dan die van de beide heren had ze die 'ter hulp geroepen'. De heer van Harskamp heeft zijn hele leven als aannemer gewerkt en de heer Dekker is vanaf 1976, na 15 jaar veehouderij, nog veie jaren bij de provincie werkzaam geweest. Het gesprek levert weer een ander beeld op dan in de andere dorpen. Geen geloofstegenstelling, maar wel een sociale tegenstelling: die tussen 'de arme Oterlekers' en sommige boeren uit de Schermer. Toch speelde de kerk wel een rol in Oterleek: een heiden een nieuwe kerk laten bouwen was bijna vloeken in de kerk en ook het gebruik van land van de kerk kon beter i. handen zijn van lidmaten van die kerk. Het eerste verl ia! gaat over de halsstarrigheid van een dominee. De nieuwe kerk van 1925 De oude kerk van Oterleek stortte in 1925 bijna van ellende in elkaar, vertelt de heer van Harskamp. Er moest een nieuwe kerk komen, een architect maakte een tekening en er kwam een aanbesteding. Vader Van Harskamp was aannemer van beroep en wilde dolgraag een inschrijving doen. Maar er was één probleem: hij had geen geloof, 'hij was een heiden'. En dominee vond 'dat dat niet kon'. Vader Van Harskamp zocht een uitweg, hij schreef samen met een goede vriend - ook een aannemer- in. En die vriend was - weliswaar in Oudorp- wel lid van de kerk. En ongelukkig voor de dominee werden zij de laagste inschrijvers. De kerkenraad was verdeeld over de houding van de dominee, vooral omdat vader Van Harskamp twee jaar daarvoor had laten zien dan wel geen christen te zijn, maar zich wel als een christen te gedragen. Hij had toen veel goed werk gedaan na een grote brand die Oterleek trof. Na rijp beraad werd het werk aan vader Van Harskamp gegund. Dominee nam dit hoog op, hij verliet de gemeente! De Van Harskamp-kerk' kwam er dus. Wat was de rol van de kerk? De betekenis van de kerk De Oterlekers waren bepaald geen fanatieke kerkgangers. Een mengeling van Nederlands-hervormd en ongelovig. En één katholiek gezin. De heer Van 171

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 51