Moeilijk is het bij de vrachtrijders Kramer en Stam, gereformeerd en katholiek. De één rijdt naar de groenteveiling in Alkmaar en de ander naar Purmerend. Het is moeilijk uit te leggen aan Kramer dat er veel meer kisten met spinazie, sla, augurken, bonen, aardappelen enz. naar Purmerend gaan dan naar Alkmaar. Aan de hand van de veilingbriefjes, waarop de prijzen staan, wordt Kramer overtuigd. Brommend in zijn baard betaalt hij het steeds lager wordende veilinggeld uit. Uiteraard na aftrek van zijn transportkosten. Geen aanstoot geven en denken om elkaar en anderen. Ruzie maken doe je dus niet. Respecteer dan mag je verwachten dat je ook gerespecteerd wordt. Diepe teleurstelling als de hervormde bankdirecteur een lening voor de aanschaf van een tuintrekker weigert. Toch koopt mijn vader juist bij hem 10 bijzondere planten, Eremurus Robustus. Met geleend geld van de gebroeders Rus koopt hij een tweewielige trekker. De Floralia houdt zijn jaarlijkse tentoonstelling. Nadrukkelijk voor alle gezindten, iedereen mag meedoen. Echter bestuurslid Rus kan uit geloofovertuiging niet meedoen met de verloting. Zijn overtuiging wordt gerespecteerd en hij wordt niet bij het besluit betrokken. De plaatselijke Coöperatieve Vereniging Ons Belang' staat open voor alle tuinders en heeft zo een gezamenlijke aardappelbewaarplaats. Is er nu onderlinge strijd tussen de geloofsgroepen? Dat is niet zo duidelijk. Jongelui die met elkaar verkering hebben en tot twee kerken behoren hebben het best wel moeilijk als ze dat thuis moeten uit leggen. Mij is niet bekend dat er verliefde stellen uit elkaar zijn gegaan omdat ze tot een ander kerk behoren, wel het omgekeerde. Ik denk dat juist de afhankelijkheid van elkaar zo groot is dat men om elkaar denkt en elkaar respecteert. Dat het zo mag blijven! Peter Leegwater De gereformeerde kerk in Schermerhom. 170

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 50