Geen aanstoot geven en denken om elkaar en anderen Het onderstaande stuk is een persoonlijke herinnering van Peter Leegwater aan de tegenstellingen tussen de geloofsgroeperingen in Schermerhom. Herinneringen die teruggaan naar de periode 1956-1966. Peter Leegwater is in 1949 in Schermerhom geboren. Hij is lang werkzaam geweest in het lager en middelbaar onderwijs en hij heeft daarnaast vele functies vervult. In de waterschapswereld en in het openbaar bestuur o.a. als wethouder van de gemeente Schermer. Daarnaast is hij actief in zijn kerk, de Gereformeerde kerk. Hoe men in die tijd met elkaar omgaat in het dagelijks leven kan ik vertellen uit mijn eigen ervaring en beleving. Ik ben in die tijd ongeveer 10 jaar oud. In ons dorp Schermerhorn staan dan drie kerken en drie scholen. Het is een levendig dorp. Wij behoren tot de Gereformeerde kerk en gaan naar de Chrr .elijke school. De middenstand bloeit, er zijn nog heel wat agrariërs e.i er zi vooral veel verenigingen. Volop activiteit voor een ieder, veelal ingezet van jit de diverse geloofsgroeperingen. Als 10 jarige train ik bij 'De Mollen', de plaatselijke zaterdag voetbalclub. De zondagclub 'DDO' is van de katholieken. Van rivaliteit is weinig sprake, de katholieken zijn veel groter in getal. We spelen op het zelfde veld, maken gebruik van dezelfde kleedlokaal met koud stromend water. Nadat we de konijnenhokken van het veld hebben gezet en de schapen verwijderd kunnen we spelen. Na de wedstrijd wordt alles braaf teruggezet. Dat vinden de DDO'ers niet zo leuk. Tegen elkaar wordt niet gespeeld. Mijn ouders hebben een tuinderij. Zij leven in de overtuiging dat je om elkaar moet denken. Onze enige werkman "zwarte Henk Jonk" is katholiek en wil op 15 augustus een vrije dag. Maria Hemelvaart is voor ons gereformeerden persoons verheerlijking en daarom uit den boze. Het is midden in de enorme augurkenoogst. Alle inzet is nodig. Toch wordt het gerespecteerd. Henk heeft gewoon een dag vrij. Bij de twee bakkers, Hervormd en Katholiek, haalt mijn moeder de ene dag bij Voerman en de andere dag bij Stokman het dagelijkse brood. De rookwaren komen bij Pols vandaan, een gereformeerde broeder. Maar ook kruidenier Plevier mag dat leveren, niet zoveel omdat hij ook andere waren levert. Bij de katholieke Vivowinkel wordt sporadisch iets gehaald. Zorgvuldig verdeelt mijn moeder haar inkopen bij de plaatselijke manufacturiers, Luyt en Borsjes. Cor Rus is de enige schoenlapper, daar kan je met een gerust hart naar toe. 169

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 49