Men moest leven met elkaar Het onderstaande is een verslag van een gesprek gehouden met Jaap Los in Schermerhom. Jaap Los is geboren en getogen in Schermerhom. Hij werd in 1937 geboren, bezocht de openbare lagere school in Schermerhom, daarna de Mulo in Middenbeemster en de Landbouwwinterschool in Alkmaar. Er volgden nog een agrarische opleiding en een 3-jarige cursus voor zaakvoerder. Jaap Los werkte eerst als chauffeur voor het bedrijf van zijn vader en grootvader, de Leerhoeve met hoofdvestiging in Alphen aan den Rijn. Vanaf 1968 tot 1995 was hij vertegenwoordiger voor de Leerhoeve. In zijn 'VUT-tijd' verzorgde hij vele jaren de activiteiten in de Grote Kerk: de exposities, presentaties, ontvangsten en de toeristische evenementen. Het laatste samen met Truus Rus. In de tijd dat Jaap Los naar de lagere school ging, waren er in Schermerhorn drie lagere scholen: de openbare, de katholieke en de christelijke (gereformeerde). De laatste was toen gevestigd in wat nu het Zwethuis heet, met de woning van het hoofd ernaast. 'Ja, we vochten wel 's met elkaar, gewoon jongenswerk met een klein beetje geloofsachtergrond'. Ook uit dit gesprek blijkt een verzuiling in Schermerhorn met een heel realistische inslag. Uit elkaar in school en kerk, maar daarna met elkaar Heel duidelijk komt in het gesprek naar voren dat men in de kleine, voornamelijk agrarische, gemeenschap op elkaar aangewezen was. Het duidelijkste voorbeeld is de gang van zaken bij de instantie met een heel centrale functie in het dorp, de Boerenleenbank. Acht mensen bepaalden het beleid en het gezicht van de bank. Een bestuur van zeven mensen en een kassier. Alle gezindten waren vertegenwoordigd! En bij de Tuinders vereniging was ook duidelijk dat er bij het verdienen van het dagelijks brood geen ruimte was voor geloofsverschillen. Tekenend is ook dat de meeste verenigingen 'algemeen' waren. Het geringe aantal inwoners speelde daarbij uiteraard een rol, maar het leverde ook absoluut geen problemen op. Alleen de edele voetbalsport werd tot het ontstaan van Sporting S gescheiden beoefend - de Mollen speelde op zaterdag en DDO op zondag. Verder waren er twee toneelverenigingen, Amicitia en Laetitia. Tot op de dag van vandaag. Een reden voor een onderzoekje, of 'zo is het nou eenmaal ontstaan'? En de vrouwenorganisatie was gesplitst in de Plattelandsvrouwen en het Katholieke Vrouwengilde. Maar van veel verenigingen was er één: de korfbalvereniging, de grote 166

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 46