Kuys kreeg van al die ouders, toen hij ruim een half later in het ziekenhuis lag, een kaart. Hij is daar in stilte nog steeds trots op. Waarom gingen de leerlingen collectief van de opgeheven openbare school naar de katholieke? De voornaamste reden moet de persoon van de heer Kuys geweest zijn. Zoals hij zelf zegt 'ik ben geen scherpslijper'. Daarmee komt toch een geloofsreden om de hoek kijken. De openbare schoolouders wisten dat hun kinderen op de 'school van Kuys' niet 'geïndoctrineerd' zouden worden. De heer Kuys ging het in zijn woorden minder om de regels en de 'uiterlijk eromheen', maar veel meer om de eigenlijke inhoud van het evangelie. Ook in Schermerhorn ging de tolerantie tot een zekere grens. Gemengde verkeringen Geen directe bemoeienis misschien vanuit de kerk, maar in families ging het ook hier fel toe bij opbloeiende liefdes tussen jongeren met verschillend geloof. Als een k tholieke jongen met een protestant meisje thuis kwam - of andersom- kon zowel bij de protestante als bij de katholieke familie 'de vuist op tafel gaan'. Een kleine nuancering: het was duidelijk dat de tegenstelling tussen katholiek en gereformeerd wat dit betreft groter was dan die tussen katholiek en hervormd. Dit soort problemen was voor die tijd in zekere zin 'gewoon'. Voorzichtig spreekt de heer Kuys de verwachting uit dat het in zijn ouderlijk huis ook voor had kunnen komen. Na ruim een uur kwam het einde aan een gesprek met iemand die duidelijk via zijn ervaring in het kleinere Schermerhorn relativering aangebracht heeft in het standpunt van de maker van dit verslag. De verzuiling was in Schermerhorn vanzelfsprekend en voor die tijd 'normaal'. Dat gold ook voor de heer Kuys zelf, de ontwikkeling tot 'kritische katholiek' kwam later. Het mandement van 1954 leest hij nu met de opperste verbazing, toen was de verbazing er nauwelijks. Samengevat: de kleine gemeenschap Schermerhorn kon heel goed leven met de verzuiling. Gesprek gehouden op 11 mei 2006, verslag gemaakt door Dick Mantel 165

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 45