De scholen in Schermerhorn Drie waren het er: de christelijke school 'Het Kompas', de openbare lagere school en de katholieke St. Jozefschool. In de begintijd van de heer Kuys was er weinig samenwerking, alleen op Koninginnedag gebeurde er iets gemeenschappelijks, voorbereid in een commissie waarvan het hoofd van de katholieke school voorzitter was. En later, vanaf de jaren zeventig, werden de sportdagen samen georganiseerd. Het overleg dat later tot stand kwam verliep redelijk. Met de christelijke school verliep het 'wel goed', met de openbare school 'ging 't soms iets moeilijker'. Zonder in bijzonderheden te willen treden geeft de heer Kuys aan dat er tussen de openbare en de christelijke school meer wrijvingen bestonden dan tussen de protestante scholen en de katholieke school. Die problemen kwamen meer vanwege de concurrentie-strijd dan dat ze een geloofsachtergrond hadden. Het leidende principe bij de schoolkeuze was dat die keuze vanuit de geloofsachtergrond gemaakt werd. Alweer 'dat sprak vanzelf. De enige keer dat de heer Kuys boos is geworden was dan ook toen het een keer gebeurde dat het ouder-comité van één van de protestante scholen onder katholieke ouders ging werven. 'Ik ben er toen op af gegaan, ieder 't zijne en toen was het ook afgelopen'. Omgekeerd kwamen er in de beginjaren geen niet-katholieke leerlingen op de Jozefschool. Er zijn toen twee leerlingen overgegaan - uit zichzelf, niet geworven. Zoiets telde zo zwaar dat de heer Kuys nu nog zegt: 'ik heb dat niet aan het hoofd van de school waar de leerlingen vandaan kwamen gemeld, dat was fout van me, dat geef ik toe'. Later kwam het natuurlijk vaker voor dat er niet-katholieke leerlingen op zijn school kwamen. Uiteraard waren de leerkrachten in de begintijd allemaal katholiek, de verplichting 'van katholieke huize' stond ook in de sollicitatieoproep. De tijd van de formulering 'de sollicitant dient de identiteit van de school te onderschrijven' was toen nog niet aangebroken. Na die 'strenge' begintijd was aan de Josephschool jarenlang een paar dagen per week een gereformeerde vrouwelijke leerkracht verbonden. 'Dat ging prima, het is eerder haar kwalijk genomen dan dat het voor de school problemen gaf. Er waren drie scholen totdat de openbare te weinig leerlingen kreeg. Toen het leerlingenaantal op de tweemansschool tot 18 a 19 was gedaald, was het einde daar. De heer Kuys voerde toen een goed gesprek met alle ouders die de overstap naar de Jozefschool overwogen. Over het geloof zei hij: 'ik bid op school, dat doe ik altijd. De kinderen hoeven dat natuurlijk niet, maar wat ik wel eis en vraag is dat ze dan stil zijn. Daar was iedereen het mee eens'. Alle leerlingen van de openbare school kwamen naar de Jozefschool en de heer 164

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 44