Meebidden hoeft niet, als ze maar stil zijn Het volgende verslag is gebaseerd op een gesprek gehouden met de heer C. Kuys uit Schermerhom, oud-hoofd van de St. Josephschool in Schermerhom. De heer Kuys is in 1935 in Anna-Paulowna geboren. Op het college Hageveld in Heemstede voltooide hij de gymnasium A -opleiding. Na 1 jaarfilosofie studie in Warmond volgde de kweekschoolopleiding in Beverwijk. Hij begon in 1959 in Schermerhom als onderwijzer, waar hij in 1962 benoemd werd tot hoofd. In 1996 ging de heer Kuys met pensioen. Een beeld van een tolerante gemeenschap, waarin de gescheidenheid min of meer vanzelf sprak. Ieder dorp levert weer een ander beeld. Schermerhorn, kleiner qua inwoneraantal dan De Rijp geeft het beeld van een krachtige verzuiling met een tolerant karakter in de kleine gemeenschap, waarin men sterk op elkaar was aangewezen. Het lijkt erop dat het leven in zuilen als vanzelfsprekender werd aanvaard dan in De Rijp, waardoor er ook van minder pressie vanuit de geestelijke gezagsdragers sprake was. Met name de controle vanuit de katholieke kerk lijkt, afgaande op het gesprek met de heer Kuys, veel geringer geweest te zijn dan in De Rijp. Er zou verder onderzoek naar gedaan moeten worden maar het is zeer wel mogelijk dat het ontbreken van een protestante bovenlaag, waardoor er minder van een underdog positie van de katholieken sprake was dan in De Rijp, een rol heeft gespeeld. Dit is een voorzichtige conclusie van de maker van dit verslag. Hoe zat het met de 'verdeling' in Schermerhorn? De katholieke kerk op het Oosteinde in Schermerhorn; voor 1964 in gebruik. Foto uit: 'Schermerhom in oude ansichten'. 162

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 42