Door ervaring wijs: zö willen wij het niet Het gesprek met de heer en mevr. Ter Beek leert hoe het heel vaak gegaan zal zijn in verzuild De Rijp. Accepteren zoals het was, en het principe hanteren van 'leef en laat leven'. Ze waren zich wel degelijk van de negatieve aspecten van de verzuiling bewust en wapenden zich daarin familiekring tegen. De verenigingsmensen zochten hun weg in hun zuil, maar waren zich er terdege van bewust dat het dorp alleen leefbaar was als de mensen uit andere zuilen dat ook konden doen. Omdat er al veel in de vorige interviews aan de orde is gekomen, is dit interview korter dan bij de andere Rijpers. Maar daarom niet minder maatgevend. De heer Ter Beek is in 1927 in de Stammeer geboren en mevr. Ter Beek is in 1931 geboren. In Sexbierum (Fr.). De heer Ter Beek volgde vele cursussen en oefende achtereenvolgens het beroep van boerenknecht, fruitkweker, tuinder en arbeider op de oliefabriek De Vrede in West-Knollendam uit. Hij vervulde veel functies in het verenigingsleven en in bedrijfsverenigingen, was 40 jaar zondagschoolleider en lid van de gemeenteraad voor de PvdA en voor Democraten Graft 9e Rijp. Ook Mevr. Ter Beek was actief in het verenigingsleven. De ervaring in het ouderlijk gezin leerde de heer en mevr. Ter Beek hun weg te vinden in het 'doolhof der verzuiling'. Door ervaring wijs De moeder van de heer Ter Beek was doopsgezind en de vader hervormd. Grote problemen gaf dat niet maar het plaatste de ouders van de heer Ter Beek wel voor de keuze wat te doen met de kinderen. De twee oudsten 'gingen met vader mee' en de twee jongsten 'met moeder'. Voor de heer Ter Beek betekende dit de keuze 'hervormd'. Hervormd betekende in De Rijp vrijzinnig. Bij mevr. Ter Beek thuis waren de geloofsverschillen groter: moeder was gereformeerd en vader 'niets'. De kinderen van het heel grote gezin werden allemaal in de gereformeerde kerk gedoopt, vader ging nooit mee bij de doop. De enige keer dat hij meeging was bij de doop van een kleinkind dat naar hem vernoemd was. Vader wilde dat zijn dochter naar de openbare school ging, moeder was voor de gereformeerde school. Het compromis werd de hervormde school. Het leven zat in Friesland ingewikkeld in elkaar: mevr. Ter Beek ging naar de gereformeerde kerk, de hervormde meisjesvereniging en de gereformeerde katechisatie. Uit eigen ervaring dus bekend met de schaduwzijden van de verzuiling 159

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 39