t rrt Nog een keer het huis van de familie Schermerhorn. Rechts ervan (met de aesculaap) het huis van buurman Tekker. sommige katholieken, bij de inhuldiging van haar man, tot burgemeester benoemd (ze waren protestant), tijdens hun wandeling naar het mooie Rijper gemeentehuis vóór hun voeten op de grond werd gespuugd. Het bleef echter bij een enkel incident en voor mijn gevoel voelden mijn vader en moeder zich prima thuis in het dorp. Ook, of juist, in de verschrikkelijke jaren 1940-45 voelden ze zich één met de hele bevolking, die voor het overgrote deel anti-duits was. Waarom weet ik niet, maar de Duitsers waren vaak op zoek naar mijn vader. We hebben talloze huiszoekingen gehad, waarbij het huis van onder tot boven drastisch overhoop werd gehaald. En ik denk dat hij altijd van te voren gewaarschuwd was, want hij was nooit thuis op die momenten. Hij zat dan soms te wachten tot de Duitsers (ik hoor nog het gestamp van de laarzen op onze marmeren gangvloer!) weg waren, bij onze buurman Tekker (Jaantje- buur noemde papa haar). Ze woonden in het beeldige kleine huisje naast ons. Toen vond ik hun gastvrijheid 'gewoon', we sliepen soms ook bij hen in de bedstee; nu zijn die buren helden voor me. Ze hadden ook onze radio bij hen achter op de erf in de hooiberg verstopt, waarmee ze best risico's namen. En zo hielp in die tijd iedereen elkaar en haalde het hele dorp opgelucht adem toen die oorlog afgelopen was en vierde het hele dorp, rooms én protestant, mét elkaar, uitbundig de bevrijding. Geleidelijk aan hernam het leven zijn loop, maar voor mijn vader veranderde de situatie aanzienlijk, toen zich in De Rijp een roomse arts vrij vestigde, dokter Wegdam. Ik denk dat was in 1947. De arts en zijn vrouw woonden eerst in de Rechtestraat, bij het Pleintje een paar huizen bij Ds. Keuning 156

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 36