opgeknapt en heeft bij de latere ruilverkaveling een grote beurt gekregen zonder de verbreding. Wim Schermerhorn vertelt nog wel dat de akties van de nieuwkomers in De Rijp veel feller waren en hij citeert daarbij een uitspraak van Cornelis de Jong - geen échte nieuwkomer trouwens - 'die durpers staan als rendieren met de rug naar elkaar toe'. In het gesprek komen hierna kort de verschillen tussen de dorpen ter sprake. En 'iets van vroeger' uit Stompetoren. Hoeden en petten Wim Schermerhorn signaleert grote verschillen tussen de dorpen: de tweedeling katholiek/niet katholiek in De Rijp, het ontbreken van een geloofstegenstelling in Grootschermer en een driedeling in Schermerhorn (katholiek, gereformeerd en hervormd). Stompetoren was ook voor buiten de polder Schermer een soort centrum voor boerenorgan'saties. 'Je had er de fokvereniging rondom de fabriek Neerlandia Het gaf Stompetoren iets van de pretentie dat ze op Middenbeemster '.ou lijken'. Tot in de vijftiger jaren was er in Stompetoren 'aan de stille kant' café Kamsteeg, ook frequent bezocht door mensen van buiten Stompetoren, het 'café voor de hoeden'. Het café met de kolfbaan voor de boeren en de sociale bovenlaag. En aan de andere kant van de Noordervaart het café Zwart (oorspronkelijk café Rensen). 'Het café voor de petten', voornamelijk bezocht door mensen die op de fabriek werkten. De meeste van deze fabrieks arbeiders kwamen uit Friesland en in hun gezinnen werd thuis Fries gesproken. 'In feite ook toen een 'allochtonen probleem". Er was duidelijk sprake van taalachterstand bij een deel van de schoolpopulatie en een enkele autochtoon deed, uit angst voor een lager onderwijs-niveau, zijn kinderen in Alkmaar op school. Met de opmerking, dat zich hier vijftig jaar geleden precies hetzelfde afspeelde als wat nu op zwarte scholen gebeurt, eindigt Wim Schermerhorn zijn verhaal. Dit verhaal is door Wim Schermerhorn verteld op 22 maart 2006. Aan de hand van vragen gesteld door Dick Mantel, die ook het verslag heeft opgesteld. 153

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 33