Ze haalden hun bruiden uit het thuisland Dit verslag is de weerslag van een interview met Wim Schermerhom, in 1938 geboren in Grootschermer (toen Zuid- en Noord-Schermer). Na de Hogere Landbouwschool in Leeuwarden en een jaar in Canada is hij veehouder geworden. Hij is actief geweest in de publieke sector, en in vele bestuurlijke functies, onder andere in de 'waterschapswereld'. Als voorzitter van de landinrichtingscommissie heeft hij een grote bijdrage geleverd aan de ruilverkaveling van de Eilandspolder in de tachtiger jaren. Tegenwoordig zet hij zich in voor de realisering van het 'Polderplan Eilandspolder', het uiterst belangrijke 'reddingsplan' voor de Eilandspolder. Na de gesprekken in De Rijp is het voor de afnemer van het interview even wennen geblazen: de 'tegenstelling' katholiek/niet-katholiek komt slechts een paar keer terloops ter sprake. Pieter Wiedijk (J.Saks), waarover in een vorige Chronyke uitvoerig geschreven is, noemde Grootschermer 'het knikkerdorp'. Wim Schermerhorn herkent wel iets in deze metafoor. De benaming suggereert 'gemoedelijkheid'. De samenleving in Grootschermer was (en is) een tolerante. Hier geen gescheiden verenigingen. De weinige katholieken, de gereformeerden (de op Grootschermer georiënteerde en de oud gereformeerden), de (vaak vrijzinnig) hervormden en de buitenkerkelijken leefden samen. Ze moesten wel, want ze waren op elkaar aangewezen. Aan de laatste twee categorieën ontleende het dorp zijn naam in het begin van de twintigste eeuw. Zwart Noord-Holland De benaming 'Zwart Noord-Holland' staat niet voor het bestaan van een diep religieuze gemeenschap, maar werd in kerkelijke kring gebruikt om een zeer vrijzinnige/ buitenkerkelijke gemeenschap aan te geven. Een gemeenschap die zich kenmerkte door samenhang. De reden is niet moeilijk te vinden: in het dorp met veel 'oude-lands-vaarboeren' was men op elkaar aangewezen. In de tijd vlak voor en vlak na de oorlog waren er nog veertig boeren op het dorp. 'Er was wel sociale controle, maar die had een mild karakter'. Als voorbeeld van de samenhang noemt Wim Schermerhorn de groep oud-gereformeerden die vier generaties lang in Grootschermer woonde en werkte. 149

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 29