aparte gelegenheid om te verkleden. De pastoor was ruimschoots voor het begin van de voorstelling aanwezig om de bokken en de schapen gescheiden te houden'. Pas na de Tweede Wereldoorlog begon de 'apartheid' te verdwijnen. Het tij keert Om een voorbeeld te geven dat de situatie veranderde vertelt Cor Booy het volgende: bij de intrede van Ds. Van der Ende in De Rijp, die plaats vond in de Grote Kerk voerde onder andere een pater van de Parochie St. Bonifatius het woord. Hij zei: 'nu voert de concurrentie het woord' en hij ging daarna het woord concurrentie uitleggen. Hij legde uit dat het woord van het Latijnse 'concurrere' komt, wat samenlopen, samengaan betekent. Cor Booy wijdde daar later een artikeltje in zijn krant aan, dit 'de weg om te gaan' noemend. Zelden kreeg hij zoveel bijval, vooral uit katholieke kring. Cor Booy vermeldt ook de rol van Pastoor Suyker bij de fusie van DREO met AW tot SV 'De Rijp'. Bestuursleden van DREO moesten wel even toestemming aan hem vragen, maar zijn reactie was 'moet je onmiddellijk doen'. 'De fusie liep goed af, uit beide kampen is zegge en schrijve één persoon nooit meer naar een voetbalwedstrijd in De Rijp gaan kijken'. Pastoor Holtkamp komt in het kader van de toenadering ook nog even ter sprake. De liefde voor dahlia's overbrugt alle tegenstellingen Pastoor Holtkamp had een grote liefde voor dahlia's en hij deelde die liefde met Piet Roemer, de enige communist die in de gemeenteraad van De Rijp kwam (dankzij stemmen van niet-communisten). 'Niet een communist a la Moskou, maar een echte idealist, een zeer gerespecteerd man'. Op een zeker moment vierde Pastoor Holtkamp zijn 25-jarig ambtsjubileum. Piet Roemer zat op de eerste rij bij de receptie ter gelegenheid van de viering van dit jubileum in zaal Oudejans! Waarschijnlijk niet als diaken van de Doopsgezinde Gemeente, wat hij ook was, maar als dahlia-vriend. Van het verhaal dat Cor Booy op 22 februari 2006 vertelde, en dat werd aangevuld door Jan Kaptein, is het verslag gemaakt door Dick Mantel. 148

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 28