ït allemaal gestaan en en betaling >ces van de nancipatie- verzuiling 5 men wel was het volgde de nisatie van gericht, i DREO (De vereniging) katholieke 3ij de zang ichting van ielage sluit wat betreft Iedere week bidden tegen gemengde verkeringen Mevrouw Pielage: 'ze waren bang dat bij een gemengde vereniging een katholiek meisje verliefd zou worden op een protestante jongen. Dat was een reden voor het gescheiden houden'. Van het een zou het ander kunnen komen en een gemengd huwelijk was dus 'onoverkomelijk'. Meneer en mevrouw Pielage herinneren zich: 'een katholieke jongen werd de deur geweigerd, die werd het huis uitgezet omdat hij weigerde de relatie met een niet-katholiek meisje te verbreken'. De pastoor vervulde bij het verhinderen van gemengde huwelijken een belangrijke rol. Beiden vertellen: 'iedere week werd er voor de preek gebeden om gemengde verkeringen en gemengde huwelijken te voorkomen. Daar moesten we voor bidden'. Vasten en 'terug met die boodschappen' Mevrouw Pielage vertelt, aangevuld door meneer Pielage, over haar achtergrond. Haar moeder is opgegroeid in West-Knollendam, lid van het enige katholieke gezin in een protestante omgeving. Ze werden daar op handen gedragen. De vader van mevrouw Pielage handhaafde in haar ouderlijk huis streng (doch rechtvaardig) de regels. Daaraan moet toegevoegd worden: tot op zekere hoogte, want de moeder van mevrouw Pielage 'had overwicht'. Ze vond dat haar dochters toch al te weinig aten, vasten was daarom uit den boze: ze zette haar dochters een groot bord havermout voor. De vader van mevrouw Pielage accepteerde dat, maar moest toch nog wel het verhaal kwijt dat zijn vader 'op zwarte koffie en droog brood' de Beemster in moest om te gaan schilderen. Mevrouw Pielage vertelt: een katholiek kennisje moest voor haar moeder boodschappen doen en ze wilde niet helemaal naar de katholieke kruidenier lopen. Dus ging ze naar die 'andere'. De moeder vond dat haar dochter gauw terug was en vroeg waar ze de boodschappen gehaald had. Waarop het kind naar waarheid antwoord gaf. De reactie van moeder was: 'terugbrengen!'. Het is trouwens een manier van doen die mevrouw Pielage uit haar ouderlijk huis niet kent. Waarschijnlijk onder invloed van de moeder van mevrouw Pielage werd er ook bij een protestante kruidenier gekocht. Nog een herinnering van mevrouw Pielage uit haar jeugd. 'Ze is wèl katholiek, maar reuzegoed' Mevrouw Pielage komt met het verhaal dat ze thuis drie dochters hadden. En op de buurt was een vrouw in verwachting. Haar man kwam bij de moeder van mevrouw Pielage vragen of misschien één van haar dochters zou 137

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 17