In H i mevri in 19 1954 een e toest E( klein kruid 1 VI] scho het v Graf O vrij k gewe agra rijke U voor viere een Hoe was De Rijp maatschappelijk gegroepeerd? In Graft had je geen maatschappelijke groeperingen, in De Rijp wel. Want je had in De Rijp een arbeidersklasse. Verder een duidelijke, tamelijk grote, middenstands-groep. En daarnaast had je wat wel 'de upperten' genoemd werd: een bestuurslaag, de dominee, de onderwijzers, de hoofden van scholen, de notaris, de artsen, de dierenarts, de directeur van het postkantoor. En de pastoor hoorde daar ook eigenlijk toe. 'Het gestudeerde gedeelte'. Bepaalde middenstanders probeerden zich daarbij aan te sluiten. Just Schipper kwam later ook in de gemeenteraad en die zette Jan aan tot 'kritisch controleren'. Hij hield Jan voor dat hij het recht had om de begroting in te zien. Hij kreeg hem zover: 'met werkelijk de bibbers in mijn lijf ging ik de trappen van het raadhuis op om naar de gemeente-secretaris, de heer Appel, te gaan. Ik zie me nog staan, ik moest zeggen: ik zou graag een exemplaar hebben van de gemeente-begroting. De man keek naar me alsof ik uit het water getrokken was, alsof ik een onbegrepen wezen was. En hij zei tenslotte: nou dat betekent wel dat we die begroting moeten overschrijven, dat kost je wel geld. Ja, zei ik, dat betaal ik dan natuurlijk. Waarop hij zei: nou kom dan de volgende week maar terug. Ik vond dat zo'n geweldige heldendaad van mezelf. Maar de afstand heb ik wel ervaren tussen de middenstands-jongen die naar het gemeentehuis ging om dat te vragen en degenen aan wie hij het vroeg. Ik heb met die begroting nooit wat gedaan. Er bleken ook allerlei cijfers uit weggehouden te zijn. Daar heb ik niet tegen geprotesteerd. Mijn heldendaad was verricht'. Interview afgenomen op 19 januari 2006; verslag gemaakt door Dick Mantel Lutherse kerk De Rijp. (Groene Zwaan) Vermaning De Rijp 134 L levei tussi Katf bep; Z histc erna de gehc Noo dich

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 14