'Lofwaerdige dijckagies en miserabele polders', Noord-Hollandse droogmakerijen in de 17e eeuw'. Kort verslag van de lezing van Han van Zwet, na de pauze van de Algemene Vergadering, met als titel: Han van Zwet is gepensioneerd chemicus en vertelde aan de hand van prachtige oude kaarten, met beamer geprojecteerd, een boeiend verhaal over de droogmakerijen. Zijn betoog was duidelijk en deskundig. Han van Zwet noemt eerst de drijfveren: de landaanwinning, de veiligheid en het winstbejag. Daarna komt uitgebreid de aanpak ter sprake. Het gebied moet in kaart worden gebracht, er moet een begroting komen, medestanders moeten geworven worden en er moet een octrooi verworven worden. Stukken land rond het meer moeten aangekocht worden, waarop de ringdijk en ringvaart geprojecteerd worden. Dit vormt verreweg de hoogste post, ongeveer een kwart van de totale kosten gaat hiermee gemoeid. Er moeten uiteraard molens komen en er moet gezorgd worden voor een goede infrastructuur. Het aanleggen van de ringdijk en de ringvaart is een gigantisch werk. Dat werk moet aanbesteed worden en voor het werk zijn duizenden arbeiders nodig. De ringvaart moet aan eisen voldoen qua breedte en diepte en het werk moet binnen 2 tot 5 maanden klaar zijn. Een apart verhaal betreft de arbeiders. Voor 0,8 a 1 gulden per dag moet er zo'n 12 m3 per man per dag geschept worden! Hierna komt de bemaling ter sprake en daarbij vooral de beroemde achtkante binnenkruier met oorspronkelijk het scheprad, later vervangen door de vijzel. Het systeem van poldermolen, ondermolen, middenmolen en bovenmolen passeert uiteraard de revue en Han van Zwet vertelt nog iets over de investeerders: kooplieden, stedelijke regenten, Haagse ambtenaren en de steden. Een heel hoog aantal, ongeveer 60, belangstellenden toont zich heel enthousiast over de lezing. Getuige de eerste vraag: 'wanneer komt deel twee?' Na het beantwoorden van de vragen komt om tien uur het einde. De voorzitter bedankt namens het bestuur Han van Zwet en laat zijn dank vergezeld gaan van een boekenbon en bloemen voor mevr. Van Zwet. 73

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 5