Hellen van Meene In opdracht Londen, New York De Rijp Ter gelegenheid van Kunst op Kamers exposeert de fotografe Hellen van Meene (1974) met haar in opdracht vervaardigde foto's in expositieruimte van Museum In 't Houten Huis. De expositie blijft na Kunst op Kamers tot 23 juli te bezichtigen. Het zijn stuk voor stuk unieke foto's, die bij hoge uitzondering in opdracht zijn gemaakt. Dat leverde bij het maken van deze foto's een interessant spanningsveld op tussen het gebonden zijn aan de opdracht en de eigen werkwijze van de fotografe. De eigenzinnigheid voert uiteindelijk de boventoon in het werk. Hellen van Meene (1972) fotografeert overwegend vrouwelijke adolescenten in al hun kwetsbaarheid én kracht. De beelden tonen aan de ene kant het zelfbewuste, aan de andere kant het onzekere gevoel over de eigen identiteit van meisjes. Ook in deze, in opdracht vervaardigde serie, schuwt Hellen van Meene het gevoel en het sentiment niet en schuilt er veel ongemakkelijks in haar foto's. Haar werk nodigt uit tot interpretatie. De kleding, poses en omgeving dragen ertoe bij dat de kwetsbaarheid van het onderwerp wordt versterkt. Door een wonderlijke mengeling van onschuld en uitdaging ontstaat een vervreemdend effect. In fotografische zin valt er veel te genieten: de lichtval, de stof uitdrukking van de kledingstukken, de pose van het model. De foto's raken hier de schilderkunst en het is alsof de werken van Ingres, Delacroix, Hntoretto of Bellini er doorheen schemeren. In 1999 won Hellen van Meene met haar foto's de Charlotte Köhlerprijs voor jonge kunstenaars. Bulletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 48