m ;n Pielage bijzondere sn verhaalt nen. at voort te stok, die in n ellemaat, En zo is de el (afgeleid van het bot in de onderarm de ellepijp) de afstand van het topje van de middelvinger tot aan de elleboog. Maar omdat geen mens hetzelfde is, zo verschilden de maten per metende persoon. Julius Caesar en zijn tijdgenoten ervaarden die verschillen bij metingen gedaan door Romeinse legionairs of door Germaanse werk krachten, die natuurlijk veel groter waren als die romeintjes. Dus om te voorkomen dat je bij voorbeeld bij een stoffenhandelaar met lange armen meer stof voor hetzelfde aantal ellen zou krijgen dan bij een verkoper met korte armen, werden er onderlinge afspraken gemaakt en regels en wetten opgesteld over hoe lang een maat was en dat gold meestal plaatselijk, in ieder geval per iedere belangrijke handelsplaats. (Denk maar aan de Rijnlandse Roede uit het verhaal van Gervien Pielage, waarvan de lengtestandaard door twee inkepingen bij de ingang van het stadhuis van Leiden was aangegeven). Maar wilde je je vleugels wat verder uitslaan als je eigen woonplaats, dan kon je natuurlijk met jouw plaatselijke maatvoeringen niet uit de voeten. Standaardisering op regionaal en nationaal niveau lag dus voor de hand. In verband met de heffing van accijns werd de Haagse el (ook wel de gewone el genaamd) in 1725 de nationale standaard. Alleen de Gedeputeerde Staten van Vriesland besloten om pas per 1 januari 1775 over te gaan op de standaard van de "Hollandse" nationale) ellemaat. De el was dan 69,4 cm lang en werd verdeeld in 8 palmen en deze waren weer onder te verdelen in elk 4 vingers. Om de juistheid van de gehanteerde maten te garanderen tegenover de gebruikersh/erbruikers moesten de maatstokken regelmatig worden gecontroleerd. En zo zien we dan ook op de houten ellematen in het museum, die voor commerciële doeleinden werden gebruikt in bijvoorbeeld manufacturen- en stoffen-winkels, de ijkstempels/keurmerken staan in de vorm van jaartallen, het jaar waarin was gecontroleerd. Elke drie jaar werd er ge-ijkt van overheidswege. Museum Bulletin 113

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 44