Redding uit het ijs op Dinsdag 16 Jan. 1945 te De Rijp Op Dinsdagmiddag 16 Jan. '45, stap ik om ongeveer half-twee op de fiets om mij weer naar de werkplaats in De Rijp te begeven. Ik had achterop de fiets een paar klompen gebonden, waaronder een paar zolen gelijmd waren. Op het ijs in het inundatiegebied waren veel kinderen aan het schaatsrijden. Heel sterk was het ijs niet, want het had al enige tijd 'gekwakkeld' en de afgelopen nacht had het 's -nachts ook zeer weinig gevroren, terwijl het nu met de middag even dooide. Bij het postkantoor in De Rijp gekomen merk ik dat ik één van de 'handwarmers' van mijn fiets verloren heb. Ik fiets terug en heb het geluk om het bewuste voorwerp bij de woning van de marechaussee terug te vinden. Wanneer ik 't ding weer aan mijn fiets bevestigd heb en weer in de richting van de Tilbrug rijd, zie ik op het ijs verschillende kinderen uitzwermen en hoor ik ze roepen 'help', 'help', er zijn er velen doorgezakt. Tevens zie ik bij de brug enige vrouwen radeloos heen en weer lopen. Ik geef er een 'hapje' bij en kom zodoende spoedig in de omgeving van de Tilbrug. Voordat ik zien kan wat er precies aan de hand is zie ik de gebr. Klompmaker over het ijs hard in de richting van de brug lopen. Wanneer ik echter zover gekomen ben dat ik in de buurt van de brug alles kan overzien, zie ik in het ijs, boven de brede sloot in het geïnundeerde gebied, schuin voor het huis van den heer P. Taam, twee wakken. In het ene wak is een meisje, in het andere zie ik verschillende kinderen liggen te spartelen. Ik stap van de fiets en zie dat een man, de heer J. Berkhout, een schroot of of brede lat naar het ene meisje toeschuift. Zij kan er echter niet bij. Ik trek mijn leren jas uit, eveneens mijn colbertjasje en mijn klompen. Mijn portefeuille en een brief komen verstrooid over het ijs te liggen. Om hier naar te kijken heb ik nu geen tijd en ga op een drafje naar de man met de lat. Ik denk, laat ik over de lat naar het wak kruipen om zodoende, zonder zelf in het wak te gaan, het meisje er uit te halen. Is het daarna nog noodzakelijk om er in het andere wak bij te springen, kan ik dit altijd nog doen. 108

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 39