werd er een houten bord aangebracht, waarop met zwarte letters "Cholera" geschreven stond. Het verloop van de ziekte was berucht. Na een incubatietijd van zes uur tot twee dagen manifesteerde de ziekte zich door hevige diarree, gevolgd door braken en hoge koortsen. Vooral onder zuigelingen en ouderen vielen de meeste slachtoffers. Toevallig was het dat jaar een prachtige zomer, maar in de maand juli werden Klaas Groot en Geertje Heijnis allebei besmet en ze overleden na elkaar op 12 en 13 juli. De boederij stond leeg. Ook hier weer als stille getuige de boedelscheiding van Klaas Groot en Geertje Heijnis op 17 September 1866 gepasseerd voor Notaris Henricus Lau te De Rijp. Aldert en Jan Groot als opvolgers De boedel wordt verdeeld tussen Aldert, Jan en Guurtje Groot. Aldert en Jan waren ongehuwd, en Guurtje was getrouwd met Jacob Dekker, landman in de "Schermeer" die als comparant voor zijn vrouw optrad. Alle roerende goederen zoals huisraad, inboedel, boerengereedschappen, levend vee, hooi, rij- en vaartuigen en producten van de boerderij, schuldvorderingen en contanten worden toebedeeld aan Guurtje Groot ter waarde van Zestien Duizend Gulden. De onroerende goederen, waaronder de boerderij en nog een andere woning in West-Graftdijk komen aan de twee boers Aldert en Jan alsmede diverse percelen weiland in de Eilandspolder en onder Akersloot, ieder voor Zestien Duizend Gulden.We gaan er van uit dat de broers op de boerderij van hun ouders zijn blijven wonen en samen het bedrijf hebben voortgezet. Guurtje stierf op 52-jarige leeftijd te Schermer op 16 maart 1876. Ze liet vijf kinderen na: Geertje, Cornelia, Klaas, Cornelis en Aldert. De bezittingen van Aldert en Jan Groot worden gescheiden Het eerstvolgende document in verband met de familie Groot is een uittreksel uit een akte van scheiding van 11 november 1904. In deze akte worden de bezittingen gescheiden van de broers Jan en Aldert Groot, de twee broers van Guurtje, Aldert, geboren 12-12-1816 te Graft en overleden te Alkmaar op 27-05-1903. Jan, geboren 28-03-1818 te Graft en overleden te Alkmaar op 02-08-1904. Beide broers worden in hun overlijdensbericht "renteniers" genoemd en hebben hun oude dag doorgebracht in Huize Varnebroek te Alkmaar. Ze hebben al eerder bij testament aangegeven dat de vijf kinderen van hun zuster Guurtje hun enige erfgenamen zijn. 96

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 28