De bestedelingen bleken nog steeds aanwezig en zelfs uitgebreid met Gerrit Groot die kennelijk buitenshuis werkte. De laatste tien wezen werden bij de volkstelling van eind november 1886 bijgeschreven. De tweejarige Muus de Jongh is niet op de foto te ontdekken waarmee het aantal van de gefotografeerde personen overeen komt met de laatste opsomming. Hendrik moet op de foto 65 jaar zijn en Neeltje 63 jaar, hetgeen kan kloppen met de weergave op de foto. Hun jongste zoon Jacobus is kennelijk niet op de foto gegaan omdat hij feitelijk niet tot het weeshuisgebeuren behoorde, of was hij te ziek voor de foto. Hij stierf datzelfde jaar op 14 juli 1886. Het zou zeer goed mogelijk zijn dat daardoor het fotograferen is uitgesteld en na die datum heeft plaatsgevonden. Daarmee is de 'inhoud' van de foto verklaard en op de juiste wijze weergegeven. Fred Hoek Noten 1Het hoofdgebouw kenmerkt zich als een hoog rechthoekig blok met een driehoekkap erop met twee dakvlakken (zadeldak). De staart of het staartstuk is een verlenging van het hoofdgt bouw in verkleinde vorm aan de achterzijde. De aanbouw is de afluiving óan de linkerzijde, gezien vanaf de Tuingracht, bestaande uit een laag rechthoekig blok met een driehoekkap met één dakvlak (lessenaarsdak). 2. Er waren verschillende kalkbranderijen en -blusserijen in Graft en De Rijp aanwezig. Ten tijde van de foto was er in De Rijp de kalkbranderij van P. Dil Jzn en de kalkblusserijen van Pieter Met, Jan Veth en Piet Kossen. 3. Gerecht van meel en melk met ietwat zout die in een zak in een ketel werd gekookt en met boter en stroop werd genuttigd, heden ten dage bekend als 'broeder'. 4. Het was vreemd dat deze zinsnede verviel, doch in de raadsvergadering van 11 december 1887 kwam reeds het verzoek van Hendrik om de verpleegkosten te verhogen of een tegemoetkoming in de kosten van de kleding. Bij wijze van uitzondering werd hem een tegemoetkoming verleend in de bovenkleding van vijf jongens, hoogstens ten bedrage van honderd gulden. 88

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 20