Eindelijk nog is de aannemer gehouden om bij ernstige ongesteldheid van gealimenteerden of bij aldien dezen eenig aan den president. Regent kennis te geven of in spoedeischende gevallen aan den naast bijwonende regent. Art: 13. Ten slotte is nog overeengekomen dat de prijsbepalingen vermeld in art: 6 zullen gerekend worden te zijn ingegaan den 3e Mei 1876 en dat bij de invoering van dit Contract zal vervallen het Contract getekend op den 4e April 1876. Aldus gedaan en gecontracteerd in De Rijp, den enz. Namens den Raad enz. Hendrik en Neeltje kregen te maken met artikel 1 uit het nieuwe reglement voor de regenten van 1857, "tot verzorging en opvoeding van minderjarige weeskinderen welke in deze gemeente armlastig zijn en niet van wege eenige kerkelijke of bijzondere armeninstelling verpleging kunnen verlangen". In het contract werd over de 'weesvader en zijn vrouw' en de 'aannemer en zijn vrouw' geschreven. Er werd zelfs var uit gegaan dat de weesvader plaats zou maken voor de aannemer. Het reglement voor de regenten lost dit op want daarin staat: "De binnenvader is tevens de aannemer van het Onderhoud, Voeding en kleding der Gealimenteerden". Maar in artikel 8 staat weer "Wanneer de aannemer, aanneemster of aannemers tevens mogt zijn binnen vader; moeder of wel beide of wanneer er eene afzonderlijke binnen vader of moeder geheel afgescheiden van het vak der aanneming mogten bestaan zorgen zij in alle gevallen dat door dezelve of worden achtervolgd en nagekomen de Reglementaire bepalingen". Dus kennelijk kon er een aannemer zijn die voor de stoffelijke behoeften zorg droeg en een binnenvader en binnenmoeder die voor de geestelijke gezondheid zorgden. Hendrik en Neeltje namen beide taken op zich. Op het moment dat Hendrik en Neeltje het weeshuis overnamen verbleven volgens het bevolkingsregister daar 17 personen. Van de hieronder vermelde personen worden de eerste drie personen 'bestedelingen' genoemd en de rest 'wezen'. Gezien de leeftijd van de bestedelingen hadden deze personen kennelijk een aparte status en waren voor een bepaald doel tewerkgesteld. Aangenomen mag worden dat het alleenstaande vrouwen waren die tegen kost en inwoning meehielpen in de huishouding van het weeshuis. 84

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 16