velerlei terrein de bewijzen leverde een gezonde kijk te hebben op alles wat onze gemeente en haar ingezetenen interesseerde'. De heer De Boer sluit zich aan bij de woorden van de voorzitter. 'Het spijt hem dat Ds. Keuning is vertrokken. De sjeu gaat er nu voor hem af. Ds. Keuning was iemand die kon debatteren en die altijd stof voor debat had'. Ook de heer Blokdijk sluit zich, namens de rooms katholieke raadsfractie, aan bij wat door de voorzitter gezegd is. 'Hoewel geheel verschillend van principe, waardoor de meningen veel tegenover elkaar kwamen te staan, heeft hij hem leren kennen als een eerlijk en overtuigend mens, die blijk gegeven heeft een gezond oordeel te hebben en die op de beste wijze de gemeentebelangen heeft behartigd'. En dan de toevoeging: 'hij wil nog een protest laten horen tegen diegenen die veronderstellen dat Ds. Keuning heulde of vrij geweest is met de katholieken; hiervan is geen woord waar; nooit hebben de katholieken een conferentie gehad met Ds. Keuning, doch overtuigend heeft Ds. Keuning steeds zijn stem bepaald'. Ook al heeft een katholieke politicus zeer grote waardering voor een doopsgezinde SDAP'er, het idee van intiem overleg zou toch wel een politiek (en moreel?) schandaal betekend hebben! Waarom had Ds. Keuning er ineens genoeg van? Misschien vond hij dat zijn praktische mogelijkheden om iets van zijn ideeën te verwezenlijken te klein waren geworden na de breuk met de Burgerkiesvereniging. Duidelijk lijkt dat de samenwerking in het college van burgemeester en wethouders niet optimaal was. Vergeet niet dat de tweede wethouder, de heer Besse, deel uitmaakte van de Burgerkiesvereniging. Uit de notulen blijkt ook geen enorme solidariteit tussen burgemeester Van Staveren en wethouder Keuning. Het is ook mogelijk dat zijn werk in de raad tot spanningen in zijn 'gewone werk' leidde, waarbij een rol gespeeld kan hebben dat velen van zijn gemeente aanhangers van de Burgerkiesvereniging waren waarmee de verstandhouding was bekoeld. Wij moeten het hiermee doen. Met dit incomplete beeld van een principieel, betrokken politicus, die in verrassend korte tijd het vertrouwen van de Rijpenaren won en die tijdens een periode van drie jaar, minus een maand, in een moeilijke tijd probeerde het bestuur in De Rijp 'rood te kleuren'. Dick Mantel Dit artikel is ontleend aan de raadsnotulen bewaard in het Regionaal Archief Alkmaar, gemeentearchief De Rijp, secretarie-archief 1817-1979; inv. nr. 310. Verantwoording van de afbeeldingen: het portret van Ds. Keuning komt uit de collectie van Hans Keuning; de installatie-foto komt uit het Regionaal Archief in Alkmaar, de duiding van de personen is van de heer Oldenburg; de foto van de Meelzak komt uit de collectie van Jan Kaptein en de 'feest-afbeeelding' komt weer uit het Archief in Alkmaar. 33

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 33