vele andere gemeenten, de SDAP samenwerking zoekt met andere partijen en verantwoordelijkheid in het bestuur niet schuwt. Frappant is dat Ds. Keuning direct in zijn eerste raadsvergadering tot wethouder werd verkozen. Wat speelde de belangrijkste rol? Zijn persoon, zijn politieke achtergrond? En pleitte het feit dat hij doopsgezind predikant was voor of tegen hem? Het is meer dan waarschijnlijk dat zijn wethouderschap het gevolg was van persoonlijk aanzien en dat zijn doopsgezinde achtergrond wat betreft zijn politieke carrière geen voordeel voor hem was. Zeker vanuit katholiek gezichtspunt. Loco-burgemeester af In de buitengewone openbare vergadering van 14 dec. 1931 wordt de heer C.A. van Staveren als burgemeester geïnstalleerd. Wethouder Keuning voert twee keer het woord. Zijn speeches vertonen een subtiel verschil in strekking. Als loco burgemeester: 'het Koninklijk Besluit dat zoeven is voorgelezen (door loco burgemeester Keuning, D.M.), heeft in uw leven buitengewoon veel gewicht gekregen. Door dat besluit heeft U en de uwen gekregen wat Gij zo zeer begeerde. Dat brengt grote blijdschap. Gij gevoelt U een gelukkig man. Deze dag brengt U een eervolle bekroning op een eervolle loopbaan. U bent heden een gelukkig man, waarom vele vrienden zich scharen. Dat Uw vrienden van heden ook Uw vrienden van morgen mogen zijn. Van U worden gevraagd grote eigenschappen als doorzettingsvermogen, ruime blik, diep inzicht en onafhankelijkheid'. En namens de SDAP-raadsfractie: 'de SDAP heeft niet geijverd voor Uw benoeming. Wij hadden gemeend U niet vooraf zekere verzoeken te moeten doen, welke U later zouden binden. Toch kunt U rekenen op een loyale medewerking. Ongetwijfeld zal er verschil van mening zijn doch uit de botsing der meningen zal de waarheid geboren worden'. Na de wat algemene bewoordingen in de functie van loco-burgemeester, als SDAP-er, gelardeerd met kwalificatie-eisen, duidelijk wat schoten voor de boeg. Wethouder tijdens de Meelzak-, 'Rijper Vischwater'- en Beemsterbrug- affaire In de eerste vergaderingen onder burgemeester Van Staveren spelen de Meelzak, het 'Rijper vischwater' en de Beemsterbrug een grote rol. Te beginnen tijdens de vergadering van 29 december 1931 Van de 'Bestuursleden van den Algemeenen Voetbalbond alhier' komt op deze vergadering het volgende verzoek binnen: 'om het terrein van de z.g. Meelzak alhier door uitbreiding en drainering van gemeentewege gereed te 20

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 20