De leesportefeuille Elke week kwam er in ons huis een leesportefeuille met bladen zoals de Wereldkroniek, Panorama, Astra (een blad vol foto's met filmsterren) en het Amusantje. Dat laatste weekblad was voor ons kinderen favoriet, want dat was geheel gevuld met moppen, cartoons en strips (die laatste twee termen kenden wij toen nog niet). Mijn vader was - voor zover ik weet - daarachter de drijvende kracht. Ik weet niet of hierachter sociale motieven zaten. Met een groep mede-dorpsbewoners was er een gezamenlijk abonnement opgezet van week- en maandbladen, die in harde kartonnen portefeuilles met groene sluitingsbanden van lezers wisselden op een vaste dag van de week. Daarbij waren er boeken in het bellettrie genre in opgenomen, die eens per maand van lezer wisselden. De oorlog maakte daaraan een einde zoals aan zoveel dingen. Vrijwilligerswerk De thuiszorg was in die tijd een zaak van particulier initiatief. In De Rijp was toen de vereniging Het Witte Kruis actief, waarin mijn vader penningmeester was en dat betekende dat hij veel overleg had met de wijkverpleegster zuster Gré Labree en met de plaatselijke huisarts Siem Schermerhorn. En in die tijd waren er genoeg schrijnende gevallen waarin hulp noodzakelijk was. Mijn moeder had trouwens via een andere lijn ook contact met deze twee medische hulpbieders, want zij was actief in het Kinderkoloniewerk en zorgde soms voor uitzending van kinderen, die vanwege armoede een voedingsachterstand hadden opgelopen, naar een of ander Kinderherstellingsoord om weer aan te sterken. Houding ten opzichte van muzikale zoon In de oorlogstijd zat ik aanvankelijk op het gymnasium en later op de Rijks HBS in Alkmaar. Dat betekende elke dag door weer en wind heen en weer via Noordeinde, Grootschermer en Stompetoren naar school fietsen. Omdat mijn vader ook steeds zijn werk per fiets bleef doen had ik het hart niet om mij te beklagen, maar het kwam wel tot uitdrukking in mijn kwalijke schoolprestaties. Na soms een barre fietstocht (vooral in de winter van 1942 toen het soms 18 graden vroor) was de energie om ook nog veel huiswerk te moeten doen niet meer aanwezig. Daarbij kwam dat ik graag piano speelde. Want dat was waar mijn vader wel voor gezorgd had: er moest een piano in huis zijn voor de kinderen. Wij hebben dan ook alle vier les gehad bij Piet Potgieser, de zoon van een plaatselijke manufacturier, die eens per week uit Beverwijk kwam om in een kamertje onder het schuine dak in zijn ouderlijk huis piano- en orgellessen te geven. Ik bleek een goede leerling en begon 12

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 12