vader had daar een functie in, maar ook mijn moeder hoorde tot het begeleidend personeel en ik zelf werd, toen ik niet meer tot de zondag schoolkinderen behoorde, bewaker van de kaarsen die in de metershoge kerstboom brandden. Die periode van kerst tot nieuwjaar heette bij mijn vader "de 1 O-daagse veldtocht", want hij moest dan soms - vooral als er ook nog een zondag viel tussen kerst en oudjaar - vele kerkdiensten leiden, aangezien hij ook nog dominee was in Oost Graftdijk en in Noordeinde van Graft. Mijn vader kon prachtig vertellen. Dat manifesteerde zich tijdens die kerstfeesten. Samen met zijn hervormde collega Ds. Kastein vertelden ze bij toerbeurt het kerstevangelie en een vrij kerstverhaal. Mijn vader oogstte eens bijzonder veel succes met een zelfgemaakt verhaal, waarin de kerstvlucht naar Batavia met het KLM-vliegtuig de Pelikaan een grote rol speelde. Om die reden alleen al kwamen er volwassenen naar de kerstfeestviering, die verder geen enkele relatie hadden met de daaraan deelnemende kinderen. Huisbezoek Mijn vader was vooral in de middag vaak weg. Hij deed dan huisbezoek bij zijn lidmaten her en der over het Schermereiland verspreid en ook daarbuiten, want hij was ook regelmatig te vinden in de Starnmeer, Marken Binnen of achter Driehuizen in de Schermer. En dat ging allemaal per fiets tot hij op wat latere leeftijd een motorfiets met een 125 cc motor ter beschikking kreeg. In de oorlog was het evenwel fietsen geblazen, waarbij er aan zijn huisbezoeken een tweede dimensie kwam, want zo haalde hij ook nog melk, tarwe of erwten op om het gezin in leven te houden. In de politiek Ook in De Rijp kon mijn vader zijn rode verleden niet loslaten en hij was een korte periode wethouder en zelfs loco-burgemeester tijdens het interregnum van de overleden burgemeester Romein naar de opvolgend burgemeester Van Staveren. Volgens mijn oudere zuster was het meest in het oog springende feit, dat hij in die politieke loopbaan op zijn naam schreef, het gebruiken van het Baanmanslandje als stortplaats voor de bagger, die uit de Tuingracht gehaald werd. Maar hij heeft dit nevenambt maar kort uitgeoefend, ik denk ook omdat hij merkte dat in zijn functie politiek en godsdienst conflictstof konden opleveren naar zijn eigen gemeenteleden toe. Solidariteit In de praktijk bleef hij zijn solidariteit met de minderbedeelden uitdragen, soms te ver in de ogen van mijn moeder, want die was helemaal over de 10

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2006 | | pagina 10