:n zijn aan voor het Het voeren museum Waarom is een gemeentelijk archeoiogiebeleid nodig? - archeologie kan een bijdrage leveren aan het versterken van de ruimtelijke en historische identiteit van de gemeente. In een archeologienota kan de gemeente daaraan gestalte geven. - de gemeenten krijgen een doorslaggevende bevoegdheid met betrekking tot archeoiogiebeleid. In een archeologienota kunnen de kaders voor dat beleid worden geformuleerd. - de provincie verplicht de gemeenten nu al rekening te houden met de mogelijke waarden binnen het plangebied. Het gemeentelijk ruimtelijke ordeningsbeleid wordt nu al door de provincie getoetst op het betrekken van de archeologie daarin. - archeologische risicobeheersing kan via het beleid tot stand komen, waarbij het onverwacht aantreffen van belangrijke archeologische waarden (gepaard gaande met stopzetting van het werk) tijdens de planrealisatie kan worden voorkomen. - in een archeologienota kan de gemeente een regeling maken voor het beperken van excessieve kosten bij planontwikkeling, iets waartoe ze verplicht zijn. - alleen als archeologie in bestemmingsplannen opgenomen is, kan de gemeente de kosten voor archeologisch onderzoek verhalen op de initiatiefnemer van het project. Hoe het opnemen in zijn werk moet gaan kan geformuleerd worden in de archeologienota. Uiterst belangrijk is een tijdige signalering van eventuele archeologische waarden. Dat voorkomt tijdverlies!! De relatieve kosten aan onderzoek verbonden vallen (volgens de heer Alders) doorgaans mee. De Stichting Steunpunt Cultureel Erfgoed kan veel steun bieden. Telefonische advisering, het maken van een Quick-Scan ter vaststelling van de noodzaak van archeologisch onderzoek, steun bij het opstellen van gemeentelijke beleidsplannen archeologie/cultuurhistorie, uitvoering van het archeologisch bureau-onderzoek, opstellen van Programma's van Eisen voor archeologisch veldwerk, toetsing van Programma's van Eisen geschreven door andere archeologische bureaus en directievoering bij archeologisch veldwerk. Dick Mantel 213

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 33