contract voor acht maanden, zeven dagen per week en tien uur per dag. En 'oor de Amerikanen geldt ook nog dat men geen contact mag hebben met de plaatselijke bevolking. De eenzaamheid is te voelen en daar helpen gokmachines, pin-ups en whisky niet tegen. Geelhoed vindt steun in de liobby uit zijn tienerjaren: de natuur in. Eerst wilde bloemen verzamelen, rogen en opsturen naar zijn vriend Peter Florschütz, als bioloog werkzaam i de hortus van de universiteit in Utrecht. Daarna deze bloemen vastleggen p kleurendia's. Kodachrome was juist op de wereld gezet. Op eigen houtje verder weg van de basis, bijvoorbeeld naar het lichtstbijzijnde Inuit-dorp, kan levensgevaarlijk zijn. Dat blijkt als een roepje Denen er op een mooie dag naar toe wil lopen over de dichtgevroren ord, een afstand van nog geen vijf kilometer. Halverwege de terugtocht slaat et weer plotseling om. Het groepje raakt op de ijsvlakte de weg kwijt. De alans: een dode en bevroren ledematen bij de overlevenden. Met een auto rijden is ook een avontuur, wat niet altijd goed afloopt. Een tan komt met een pickup truck in een flinke storm terecht en wordt tuurloos over ijs en sneeuw weggeblazen richting fjord. Hij heeft z'n leven te anken aan een pijpleiding, waar de wind hem wel tegenaan maar niet \/erheen kan blazen. Hij wordt gered omdat hij met zijn autolichten SOS- ïinen geeft. Ab Geelhoed benadrukt: je hebt geen idee van de krachten van Vn storm. Het is voorgekomen dat zand en grind, nodig voor het maken van 1 itonnen funderingen, na een flinke storm gewoon weggewaaid waren, agelost in het niets. 5 tilte, eenzaamheid, schoonheid Dan zijn er tochtjes met Deense vrienden in de omgeving. En tochten met ce Koninklijke Deense Marine. Met de inspectievaartuigen 'Teisten' en ernen'. Bij die gelegenheid maakt hij tekeningen van kustlandschappen. En aar is een tocht vanuit Sondre Stromfjord naar Sukkertoppen op een kleine motorboot die de post komt halen op de Amerikaanse basis. Een heel ijzondere tocht met een bemanning van drie Groenlanders. Na het vertrek avonds voor anker en de volgende dag verder. In dikke mist, geen zicht. een nood. Het oudste lid van de bemanning gaat voorop het schip staan en geeft met uitgestrekte armen de koers aan. Hij heeft de kaart in zijn hoofd z tten. Geen radar nodig. Op de avond van de tweede dag komen ze aan op Sukkertoppen en worden aan de kade begroet door een politieman. Waar komen jullie vandaan? Van BW-8. Van de Amerikanen? Dan mogen jullie niet aan wal want er is daar influenza uitgebroken. Dokter erbij. Ik kom morgenochtend wel terug. Nu eerst van de ka af en voor anker. In quarantaine. De volgende ochtend staat de dokter er al. Ik heb voor jullie op 57

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 9