46 - Halssnoer van geregen kralen in een geometrisch patroon in de kleuren wit, rood en blauw. De vorm van de ketting met aanhangende kralensnoeren is typisch voor Oost-Groenland en gaat terug tot de negentiende eeuw. Gedragen door Groenlandse vrouwen en meisjes. Dergelijke halssnoeren worden ook gemaakt voor de verkoop. 2000; Oost-Groenland (glaskralen, nylon; 17 x 24 cm). 47 - Halssnoer van geregen kralen in een geometrisch patroon in de kleuren wit, rood en blauw. Voorzien van een decoratief strookje zwart zeehondenleer. De vorm van de ketting met aanhangende kralensnoeren is typisch voor Oost- Groenland en gaat terug tot de negentiende eeuw. Inheemse elementen winnen aan populariteit nu Oost-Groenlanders opnieuw hun identiteit definiëren. Hals snoeren worden ook gemaakt voor de verkoop. Ca. 1980; Oost-Groenland (glaskralen, nylon, zeehondenleer; 27 x 35 cm). 48 - Halssnoer met hangers. Zes langwerpige kralen zijn afgewisseld met een ijsberenkop, gezichten (maskers) en vier ijsberennagels. De nagels zijn in houders van been gezet. Het snoer zelf is gemaakt van zeehondenleer. Ca. 1980;Thule, Noord-Groenland (ivoor, been, leer, ijsberennagel; 21x19 cm). Zie afbeelding op pagina 79. 49 - Halssnoer, bestaande uit 25 kralen en daartussen hangers in de vorm van een slee, poolhaas, alk, hond, iglo, man, walrus, walvis, ijsbeer, vrouw, iglo, zeehond, vogel, poolvos en kajak. Maker: Sekussuna Mitek; 1983; Thule, Noord-Groenland (been, ivoor; 32 x 23 cm). 50 - Halssnoer met 26 kralen en de volgende ivoren figuren: zeehond, hond, man, walrus, slee, ijsbeerkop, kajak, narwal, vrouw, ijsbeer, iglo. Zowel een sieraad als een decoratief object. Maker: Utuniarssuaq Avike; 1981; Thule, Noord-Groenland (potvistand; totale lengte 80 cm). Gebruiksvoorwerpen 51 - Vishaak met twee haken en een spekstenen zinker. Vroeger werden met dergelijke vishaken meerdere vissen tegelijk gevangen tijdens het vissen door een wak in het ijs. Zulke vishaken raakten in de eerste helft van de twintigste eeuw in onbruik. Dit voorwerp is esthetisch zo geraffineerd gemaakt, dat het tevens als siervoorwerp dienst kan doen. Maker: Peter Heilman; 1979; Nuuk, West-Groenland (speksteen, rendiergewei, leer, metaal en pees; 5,5 x 28 x 81 cm). 98

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 50