Catalogus van de Collectie 'Van Berkel' Groenlandse Inuit-kunst en kunstnijverheid Cunera Buijs, Rijksmuseum voor Volkenkunde, Leiden met medewerking van Hans van Berkel Tupilat-sculpturen (enkelvoud: tupilak) 1 - Kruipende tupilak (monster), met walrustanden, zeehondenromp, mensenarm, mensenvoet, rechtervoor- en achterpoot van een zeehond. Maker sculptuur: Villiam Sakariassen; 1981; Kulusuk (Kap Dan), Oost-Groenland (potvistand, plastic; 10x3x2 cm). 2 - Kruipende tupilak. Half mens, half dier. De linker helft is vormgegeven als een zeehond; aan de rechterkant zijn een mensenbeen en mensenarm te zien. Maker sculptuur: Potso Kuitse; 1981; Kulusuk, Oost-Groenland (rendiergewei; 10x5x2 cm). 3 - Kruipende tupilak (monster) met een duidelijk herkenbaar mensenhoofd met scheefgetrokken mond, mogelijk een karikatuur van een blanke (zie haardracht). Korte rechtopstaande voorpoten; het linkerbeen is van een mens; de rechterpoot is van een zeehond; de tupilak heeft een kort staartje. Maker sculptuur: Johan Elio; 1981; Kulusuk, Oost-Groenland (potvistand; 12 x 4 x 4,5 cm). Zie afbeelding op pagina 76. 4 - Tupilak. Aan de bovenzijde is deze sculptuur een tupilak (monster), bestaande uit een zeehondenkop, zeehondenlijf en poten van een ander dier Aan de onderzijde van de sculptuur is op subtiele wijze een menselijk figuur en harpoenpunt afgebeeld. 1983; Thule, Noord-Groenland (rendiergewei; 7,5 x 2 x 2 cm). 5 - Tupilak (monster) met een menselijk hoofd en ledematen van een zeehond. Maker sculptuur: Markus Abrahamsen; 1998; Sisimiut (Frederikshavn), West-Groenland (zwartbruin speksteen; 12x3x5 cm). Het copyright voor de fotografie berust bij Cees de Gooijer, De Rijp. Het copyright voor de voorwerpen berust bij Hans van Berkel, Eindhoven. Met dank aan Leo den Engelse, Museum In 't Houten Huis, De Rijp. 82

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 34