i grootte, die glaskralen in Peesdraad is gebruikt bi wenmessen ;n spelletjes in de kajak te gen, zijn vaal lan besteed :t snel kapot, gegooid -oo te zien b Harpoenpunt, gemaakt van potvis- of narwaltand en ijzer (cat.nr. 56). :at.nr. 53). Vrouwenmessen zijn nog altijd in gebruik in de keuken, bij het naaien en om zeehondenhuiden te bewerken. Met de komst van het geweer is de narpoen in onbruik geraakt; alleen bij de narwaljacht wordt nog sporadisch een harpoen gebruikt. Tegenwoordig staan de harpoenpunt en het /rouwenmes symbool voor de complementaire taken van man en vrouw, /rouwen konden in Groenland niet zonder een man en jager die in hun evensonderhoud voorzag; jagers konden niet zonder vrouw die de buit 'erwerkte tot een gekookte maaltijd en warme kleding. De Groenlandse lolitieke partij IA (Inuit Ataqatigiit) heeft een harpoenpunt en een /rouwenmes in het partij-embleem verwerkt. Traditionele voorwerpen -rijgen zo een nieuwe betekenis in de samenleving. Zij vormen een nspiratiebron voor jongeren en kunstenaars. In de 70-er jaren werd in Nuuk -en kunstschool opgericht. Hier worden jonge Groenlanders opgeleid in noderne beeldende kunsten. Zij vormen de tweede en derde generatie van akkundige en creatieve kunstenaars, die hoogwaardige kunstproducten >ntwerpen en vervaardigen. Zowel kunstnijverheid als kunst speelt een rol in le vorming en beleving van een moderne Groenlandse identiteit. Het gaat om iet zoeken, hervinden en herdefiniëren van de Groenlandse identiteit, om een nieuwe plaats voor de Groenlandse cultuur. 81

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 33