Kajakmodellen Kajakmodellen zijn een geliefd verzamelobject. Ze worden vooral gemaakt voor de verkoop, soms op bestelling. Kajaks werden -en worden nog steeds- op de afmetingen van de man, de eigenaar, gemaakt. Er komt geen meetlat aan te pas. De lengte van de man en van 's mans armen en benen vormen nog steeds het uitgangspunt voor de lengte van de kajak en voor de gereedschappen zoals harpoenen en peddel. Kajakmodellen zijn niet alleen terug te vinden in de collecties van musea en verzamelaars, maai bijvoorbeeld ook in Groenlandse kerken en gemeentehuizen. De modelier zijn doorgaans uitgerust met een mangat middenin de kajak. Op hef kajakmodel uit de collectie van Hans van Berkel zijn voorop de kajaktafe (waarop de harpoenlijn hoort te liggen), een harpoen voor de narwaljacht er een houten peddel te zien. Achterop bevinden zich de vangblaas en eei kleiner soort harpoen voor onder andere de zeehondenjacht. Kajakmodel. Gemaakt van hout, zeehondenleer, kunststof, pees, ivoor en rendiergewei. Afkomstig uit West-Groenland (cat.nr. 41). Sieraden Sieraden worden vaak gemaakt van kralen. Tegenwoordig zijn dat klein glaskralen, die in de winkels worden verkocht en meestal uit Europa, Japa of Korea afkomstig zijn. Voor de komst van de blanken kende men echte ook al kralen. De eerste kralen waren van been, ivoor, hout of steen en werden zelf gemaakt. De oudste kraal (van speksteen) die in Groenlan gevonden is, is drie- tot vierduizend jaar oud en dateert uit de tijd dat d eerste Inuit-achtige mensen vanuit Canada op Groenland arriveerden. Krale i werden ook gemaakt van de nekwervels van kleine visjes, lodden (in het Groenlands ammassat). Deze kleine hoekige kraaltjes werden meestal aa i peesdraden of leren riempjes geregen en zo als halskettingen gedragen. Z werden geverfd met bloed. Inuit meisjes begonnen rond de puberteit hun haar op te steken in een hoge haarknot waaromheen zij kralenkettingen 78

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 30