Gebruikskunst van Groenlanders Uit de collectie van Hans van Berkel Cunera Buijs, Rijksmuseum voor Volkenkunde, Leiden Inleiding Wie heeft er nou geen beeld van de Eskimo's? In bontvellen gehulde 'primitieve' mensen die leven in sneeuw en ijs. Zij spraken al vroeg tot de verbeelding. Gaandeweg werd bekend dat zij geenszins 'primitief' zijn maar een eigen beschaving hebben ontwikkeld met een hoogstaande technologie. Eigenlijk is Eskimo niet de juiste naam voor deze mensen. Het betekent rauw-vleeseter'. Het is een scheldwoord en stamt uit een Indiaanse taal, afkomstig dus van de zuiderburen van de Inuit. De Inuit van Groenland noemen zichzelf Kalaallit, 'mensen' in het Groenlands. Hun land heet Kalaallit Nunaat. Het stereotype beeld van sneeuw en ijs, dat klopt nog steeds. Het noordpoolgebied of arctisch gebied is onherbergzaam, koud, uitgestrekt en leeg'. Het omvat grote delen van Scandinavië, Siberië, Alaska, Canada en Groenland. Er leeft een groot aantal volken met eigen talen en culturen. Al deze volken hebben gebruik gemaakt van hun natuurlijke omgeving. Hun traditionele culturen waren gebaseerd op jacht en visvangst, soms ook rendierhouderij. Landbouw was zonder moderne technische voorzieningen in het hoge noorden niet mogelijk. De winter duurt er zes tot acht maanden. De temperatuur daalt soms tot -50° C en de zon komt midden in de winter niet boven de horizon. De zomers zijn kort. De zon gaat dan 's nachts niet onder. Ijs en sneeuw smelten en de temperatuur bereikt een waarde van ca. 10° C. Groenland is met 2.166.000 km2 -waarvan slechts 410.500 km2 ijsvrij is- het grootste eiland ter wereld. Het land is grotendeels bedekt met een drie kilometer dikke ijskap. Bewoning is alleen mogelijk langs de 40.000 km lange kustlijn. Er wonen ongeveer 56.000 inwoners waarvan ca. 90% Groenlanders Kalaalliten ca. 10% Denen. De bakermat van de arctische bevolking ligt vermoedelijk in Zuid-Siberië. Vandaar verspreidden kleine groepen nomaden zich in noordelijke richting. Enkele groepen staken tussen twaalf- en vijfduizend jaar geleden de Beringstraat over. Zij bevolkten Alaska en het noorden van Canada en maak ten zo'n tweeduizend jaar voor Chr. de oversteek naar Groenland. Dit waren verre voorouders van de huidige Groenlanders. 65

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 17