Hans van Berkel, verzamelaar van Inuit-kunst In de voetsporen van Achter de gevel van een weinig opvallende eengezinswoning blijkt zich een )pvallende verzameling Inuit-kunst te bevinden. Zoals Cunera Buijs, :onservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde in Leiden, het tegen mij iel. na de verzamelingen van Tinbergen en Nooter is dit in ons land de jelangrijkste verzameling van objecten van noordpoolvolken. Niko Tinbergen /erbleef in 1932-1933 een jaar lang met zijn vrouw Lies in het zuidoosten an Groenland. Hij was daar naar toe gegaan om het gedrag te bestuderen an de sneeuwgors, een vogel die in het vroege voorjaar vanuit Europa naar Groenland komt om daar te broeden en jongen groot te brengen. Niko en .ies hadden ook goede contacten met de Inuit-bevolking; zij brachten ehalve nieuwe ornithologische kennis en inzichten ook een verzameling raditionele Inuit-kleding en gebruiksvoorwerpen mee naar huis. Deze erzameling kwam terecht in het Haagse Museum voor het Onderwijs, het i atere Museon. Gert Nooter, die Groenland herhaalde malen bezocht in de jaren 1965- 990, was sociaal geograaf. Hij was lange tijd als conservator verbonden aan et Museon en aan het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Hij aecialiseerde zich in Noord-Amerika en de rond de pool gelegen gebieden, ij schreef artikelen en boeken over de cultuur en het maatschappelijke ven van de Groenlandse Inuit. De door hem verzamelde objecten 1 elandden in het museum waarvoor hij werkte. Als museumman maakte hij 1 ok een inventarisatie van alle in ons land aanwezige kajaks: het bleken er 2 wentien te zijn. Een daarvan, vermoedelijk van voor 1800 daterend, bevindt ch in Museum In 't Houten Huis. Weer een geheel andere achtergrond heeft Hans van Berkel, de derde rote Nederlandse verzamelaar van objecten van poolvolken. Zijn verzameling richt zich op gebruiks-, kunst- en siervoorwerpen van de Inuit 1 an noordoost Siberie, Alaska, Canada en Groenland. Ik had het afgelopen alf jaar enkele uitvoerige gesprekken met hem. Het onderstaande verhaal is aarvan een neerslag. Hans van Berkel Azn. Opgegroeid in een rooms-katholiek milieu in het Brabantse Stiphout, leek voor Hans, de jongste uit het gezin, een leven als geestelijke in het verschiet te liggen. De familie van Hans behoorde tot de sociale bovenlaag van het dorp. En drukte hierdoor zowel politiek, cultureel als kerkelijk een stempel op de dorpsgemeenschap. In 1959, Hans is dan 13 jaar oud, komt hij bij de 59

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2005 | | pagina 11