;ante igmolens 29 14 Moten: 27 45 26 31 27 211 i achttiende type is voort ben ik zelfs mde molens ;istent met de en riet meei lolens uit dal Poel niet dui i Toch lijken r steen te zijn [a) de relatie onderhevige en (b) op he zijn geweest n ander schil el van Savery Hierop staa ifgebeeld, du ;en variant o nen molens nog toe geen PS Het liefst zou ik nu deze kwestie verder met Pieter Schotsman hebben willen uitzoeken. Hij heeft namelijk in de afgelopen jaren systematisch alle windbriefregisters en transportacten en daarnaast notariële acten op Alkmaarse en Schermereilandse molens onderzocht. Maar net nadat ik de eerste versie van dit 'Uit de pen van - artikel' af had hoorde ik tot mijn ver bijstering dat hij was overleden. De presentatie van het boek met ons Alkmaars molenartikel heeft hij net niet mogen meemaken. Het Alkmaarse molenartikel is het tweede onderzoeksresultaat dat op basis van zijn molen bestand tot stand is gekomen; het eerste is een artikel van hem en Leo den Engelse, waarin overtuigend wordt bewezen, dat de eerste windhoutzaag- molen ter wereld die in bedrijf werd genomen, in 1595 in Alkmaar stond. [5] Pieter stond dus op het punt van oogsten. Ik hoop dat het resultaat van zijn noeste verzamelarbeid niet verloren gaat, maar we zullen het voortaan wel zonder zijn aanstekelijk enthousiasme en inzet moeten doen. k geef de pen door aan Dick Mantel. Herman Kaptein November 2004 1. Zie voor een uitgebreide verhandeling over de industriemolens op het Schermereiland: Herman Kaptein, Het Schermereiland. Een zeevarend platte- mdsgebied (Bergen 1988) 149-170. 2. Herman Kaptein en Pieter Schotsman, 'Alkmaar als bakermat van de Hol- andse industriemolens omstreeks 1600', in: Alkmaarse Historische Reeks, deel XII (Zutphen 2004). 3. Anton Sipman, Molenbouw. Het staande werk van de bovenkruiers (Zutphen 1990) 56-77. 4. www.molens.nl. 5. Pieter Schotsman en Leo den Engelse, 'De eerste houtzaagmolen van Cor- nelis Cornelisz. stond aan het Zeglis te Alkmaar', in: Molinologie. Tijdschrift voor molenstudie (2003), nr. 19, 1-5. Museuff Bulletin 201

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 45