Tabel 1 Provincie Conische grondzeilers Conische stellingmolens Achtkante stellingmolens Noord-Holland 2 1 29 Zuid-Holland 51 46 14 Zeeland 17 38 1 Utrecht 1 10 5 Friesland - - 27 Groningen - 4 45 Drenthe - - 26 Overijssel 2 3 31 Gelderland 12 22 27 Noord-Brabant 3 24 5 Limburg - 1 1 Totaal 88 149 211 De huidige bestaande conische molens zijn niet ouder dan achttiende- eeuws en ze zijn alle van steen. Men meent dan ook dat ook dit type is voort gekomen uit de stenen torenmolen. Nergens in de literatuur ben ik zelfs maar de suggestie tegengekomen, dat er ook conisch gevormde molens zijn geweest die niet van steen waren. Opvallend maar wel consistent met de molen-literatuur is dat er ook geen conische molens van hout en riet meei zijn overgebleven, terwijl toch alle gerestaureerde achtkante molens uit da' materiaal zijn opgetrokken. Nu is op het schilderij van Van der Poel niet dui delijk te zien van welk materiaal de Rijper molens zijn gebouwd. Toch lijker De Rijper molens mij eerder van hout met rietbedekking dan van steen te zijr gemaakt. Dit vermoeden is in eerste instantie gebaseerd op: (a) de relatie hoge kosten van een stenen type voor een aan de conjunctuur onderhevige industrie-molen (in tegenstelling tot koren- en poldermolens); en (b) op he gegeven dat de ondergrond waarop ze stonden te zacht moet zijn geweest Maar mijn vermoeden wordt mijns inziens bevestigd door (c) een ander schil derij van de grote brand van De Rijp, namelijk een houten paneel van Savery Van der Poel heeft zijn schilderij gebaseerd op dit schilderstuk. Hierop staa duidelijk het houten skelet van een uitgebrande hennepmolen afgebeeld, du van steen kan hij niet zijn geweest. Ontdekken we hier niet een variant o misschien zelfs een overgangsvorm van de conische stenen molens waarvan de molenliteratuur - voor zover mij bekend - tot nog toe geen gewag heeft gemaakt? 200 Museum

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 44