Paltrokmolen De eerste Alkmaarse volmolen (1595/97) wordt omschreven als "soo in 't vierkant als achtkant". Met andere woorden: in eerste instantie redde men zich met de bestaande typen. Alleen bij de houtzaagmolens zien we een ontwikkeling naar een geheel nieuw molentype. De tekening van de houtzaag molen waarvoor Cornelis Cor- nelisz. in 1593 zijn bekende octrooi kreeg, laat een wipmo len zien. Zijn eerste Alkmaarse houtzaagmolen uit 1595 was al een 'bovenkruier' die vermoe delijk een zeskante vorm had gekregen. Dit type kon toen geen achtkant zijn vanwege de ruimte die de houtslede met de boomstam of balk nodig had. Vandaar dat omstreeks 1600 - naast de zeskante 'bovenkruier' - in de Zaanstreek eer geheel nieuwe molensoort ontstond. Deze zogenoemde paltrokmolen is vier kant zonder een driehoekig onderstel en met aan weerskanten een verbrede open werkruimte. Hij is tevens een 'onderkruier': de molen staat op eer gemetselde ringmuur, zodat hij in zijn geheel met behulp van een ijzerer rolring naar de wind kan worden gedraaid. Dat is wat vooral de archivalia ons voor de periode omstreeks 1600 heb ben verteld. Verder in de tijd ging ons onderzoek niet. De molenliteratuur vaak voorzien van vele afbeeldingen, had bij mij wel de sterke indruk achter gelaten, dat de achtkante 'bovenkruiers' en de paltrokmolens in de zeven tiende-eeuwse Zaanstreek net als nu de skyline bepaalden. De hoog opge trokken stellingmolens moest je vooral binnen de steden zoeken: zij konden vanwege hun hoogte over de bebouwing en begroeiing heen voldoende win opvangen. En nu zag ik opeens op een schilderij geen 'Zaanse' molens staar maar 'stedelijke', ronde stellingmolens, buiten de bebouwde kom van De Rijp, in het vlakke en zachte veenland op het Zuideinde! Tot zover de uitleg van mijn verbazing. Voor dit artikel heb ik nog snel wat verder gekeken. Het resultaat wekt bij mij nog meer belangstelling en vragen op. Vandaar de volgende notities en vragen. Wat weten we zoal van de stenen stellingmolen?[3] Dit type is een 198 Museuflletin

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 42