IJver behoedt ons voor leege zakken Het volgende artikel gaat over de marxistische theoreticus Pieter Wiedijk. Er is vaak voor gekozen om zijn tekst letterlijk op te nemen. De tekst is redelijk goed leesbaar (soms is twee keer lezen nodig), het opnemen ervan doet het meeste recht aan de grote stilistische kwaliteiten van Wiedijk. Er zijn ook een paar opstellen uit zijn jeugd opgenomen omdat ze heel puur zijn, vrij van ieder marxistisch jargon. Portret van de in 'het knikkerdorp' Grootschermer geboren en in het Noordeinde gevormde Pieter Wiedijk, alias J. Saks. Eén van Nederlands meest scherpzinnige socialisten (marxisten). A I eerder werd in de Chronyke aandacht geschonken aan Pieter Wiedijk. /l Herman Kaptein schreef in 'Een nieuwe Chronyke' jrg. 4, nr. 3 (sept. 1987) 'J. Saks (Pieter Wiedijk) socialist op een tweesprong'. In dit artikel wordt uitgebreider op Wiedijk teruggekomen, waarbij aandacht geschonken wordt aan de band van Pieter Wiedijk met zijn geboortegebied en aan het beeld dat hij daarvan geschetst heeft. Dit aan de hand van opstellen en brieven van hem, die bewaard worden in het IISG (het Internationaal Instituut voor Sociale Ge schiedenis) in Amsterdam. Jeugd op het Schermereiland 1 Pieter Wiedijk werd op 27 februari 1867 in Grootschermer geboren, als enig kind van de timmermansknecht Pieter Wiedijk en Elisabeth (Betje) Bruin. Zijn vader overleed, toen Pieter twee jaar oud was, op 29-jarige leeftijd aan de 'tering'. Zijn moeder woonde daarna met Pieter enige tijd in het huis van haar vader, de touwslager Bruin, in het Noordeinde van Graft (Noordeinde 14). Daarover straks meer. Betje Bruin hertrouwde met C. Mehrings, een boer uit de Beemster, maar overleed al snel, toen Pieter acht jaar oud was, ook aan de gevolgen van tuberculose. Op de boerderij in de Beemster (Volgerweg nr. 1) groeide Pieter op, in een omgeving die onge twijfeld liefdevol was, maar die niet paste bij zijn zwakke gestel en die niet veel begrip had voor zijn intellectuele ambities. De boerderij stond op een afstand van tien minuten lopen van zijn lagere school, op de hoek van de Volgerweg en de Jisperweg (voor de informatie over de plaats van de boerde rij en de school dank aan Jan de Groot). De verschillende denkwerelden van Pieter en zijn pleegouders moeten geleid hebben tot een eenzame jeugd Begrip vond Pieter veel meer bij de familie Bruin, met name bij zijn groot moeder, de echtgenote van Louwris Bruin uit het Noordeinde. 170

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 14