schepen allerlei goederen uit West- en Zuid-Europa meenamen naar de Oost zeegebieden. De gouden periode lag voor Kampen in de 14e en 15e eeuw. Halverwege de 15e eeuw steeg het waterpeil in de Biesbosch, waardoor het water in de Waal terecht kwam in plaats van in de IJssel. De stroomsnelheid van de IJssel verminderde hierdoor en hij werd minder diep, waardoor hij onbegaanbaar werd voor grote laadboten en waardoor de handel via de IJssel een stuk min der werd. De groei van Kampen stagneerde. Lange tijd hield de stad zich in de 17e en 18e eeuw staande door de textielindustrie met een rijk vertegen woordigd linneweversgilde en in het begin van de 19e eeuw bracht de si- garenindustrie weer welvaart. Rond 1880 werkte 40% van de Kamper be- oepsbevolking in de sigarenindustrie. Op dit moment is Kampen een belang rijke studentenstad. Bij onze excursie werd het Tabaksmuseum bezocht, waar een boeiende demonstratie van de sigarenfabricage in vroeger tijd werd gegeven. Helaas ;on het bezoek aan de Bovenkerk niet doorgaan. In plaats daarvan werd de Schepenzaal van het oorspronkelijke Oude Raadhuis daterend uit ongeveer 350 bekeken. De Schepenzaal werd na de brand in 1543 opgebouwd in de luidige stijl. De ruimte is in tweeën verdeeld. Het voorste deel was bestemd oor de advocaten van de verdachte en het publiek en in het achterste deel "lield het stadsbestuur zitting. Een balustrade, met daarvoor een verhoging vaarop de advocaten stonden en de houten rol ('iets op de rol plaatsen') ormt de afscheiding. Schitterend is de zandstenen schouw door Colijn de tele in de jaren 1543-1545 in renaissancestijl gemaakt, te het bezoek aan museum en Schepenzaal was er nog ruim gelegenheid om e oude binnenstad te verkennen. Wat betreft de maker van dit verslag geldt at zowel het bezoek aan Schokland als aan Kampen 'naar meer smaakt', est mij nog om namens het bestuur Michèle Tromp hartelijk te bedanken oor haar weer voortreffelijke organisatie! Dick Mantel ebruikte bronnen: J. Geurts: Schokland, de historie van een weerbarstig eiland; 2002. nvelien van Eekeren- van de Velde: Wandelingen door Kampen; 2001 chokland; uitgave van Het Flevo-landschap. De Schepenzaal in Kampen; uitgave van de gemeente Kampen. De afbeeldingen komen allemaal uit 'Schokland, de historie van een weerbarstig eiland', behalve de laatste die uit 'De Schepenzaal in Kampen' komt. 169

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 13