van Kampen dat nu 'Brunnepe' heet. Hier gingen de eerste mensen wonen en hier kwamen, na de ontruiming van Schokland, de meeste Schokkers terecht. Een stad was Kampen toen nog niet. Wel werd het belang als vestiging aan het water steeds groter door de opkomende scheepvaart. Langs de IJssel, op en naast de dijk gingen de veenontginners bouwen. De dijk werd verdeeld in 'kampen' en één daarvan ontwikkelde zich tot de stad Kampen, voor het eerst in 1227 als vesting genoemd. De stadskern ontwikkelde zich rond de Sint-Nicolaaskerk (nu de Bovenkerk). Oorspronkelijk een Romaanse kerk uit 1130 en later herbouwd tot de huidige gotische kerk, die in ongeveer 1500 zijn huidige omvang kreeg. De oudste straat was De Oudestraat. Tussen 1230 en 1248 heeft Kampen waarschijnlijk stadsrechten gekregen, schriftelijke stukken zijn er niet. Door de handel groeide Kampen tussen 1250 en 1450 uit tot één van de belangrijkste handelssteden van Noord-Nederland. Met zijn acht- tot tiendui zend inwoners was Kampen toen groter dan Amsterdam. Kampen profiteerde sterk van de handel van de Hanze. Het hanzeverbond was een verbond dat in de late middeleeuwen vrijwel de hele handel in Noordwest-Europa beheerste. Hanzesteden waren onder meer: Lübeck, Hamburg, Deventer, Zwolle, Hattem, Zutphen, Doesburg, Kampen, Hasselt, Elburg, Harderwijk en ook Keulen. De Kamper schippers waren vooral vrachtvaarders die op hun kogge- De schouw in de Schepenzaal 168

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 12