'Van hoogwater tot Leeg hwater' Verslag van de lezing van Herman Kaptein in de dorpskerk van Grootschermer Voor een recordaantal toehoorders, het kerkje was gevuld met 120 a 130 mensen, hield Herman Kaptein op 16 maart voor de Oudheidkundige Vereniging 'Het Schermereiland' een lezing over de ontstaansgeschiedenis van het Schermereiland tot de tijd van de bedijkingen. Verder kwam de rol van Leeghwater bij die bedijkingen aan de orde. Voor de pauze kwamen twee onderdelen aan de orde: 1de landschappelijke ontwikkeling van Holland 2. het klimaat en de geografische factoren als bepalende factoren in de economische ontwikkeling En na de pauze ging Herman Kaptein in op de veranderingen in de molen techniek en de betekenis van Leeghwater daarbij. In het verhaal voor de pauze kwamen een aantal 'historische misverstan den' aan de orde: bewoning was pas na 1000 mogelijk omdat de Hollanders zich eerst de techniek van de dijkenbouw eigen moesten maken. 'Het land moest eerst aan de zee worden ontrokken' de verandering in het zeespiegelniveau (een transgressiefase) en het daar mee samenhangend frequenter voorkomen van stormvloeden waren tussen 1100 en 1300 van doorslaggevende betekenis voor de toenemende wateroverlast. door menselijke slimheid kwam na 1350 de economische transformatie van een zelfvoorzienende economie naar een markteconomie met import en export tot stand. Herman Kaptein maakte korte metten met deze misverstanden. Het land moest niet aan de zee ontrukt worden want onderzoek van Edelman en Bor ger in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw heeft aangetoond dat in ongeveer 1000 na Chr. Holland bedekt was met een laag veen dat hoger kwam dan de duinen. Door klimatologische omstandigheden (het was in 900/1000 na Chr. warmer en droger) en doordat de afwatering van de veen gebieden verbeterde werd ontginning van het veen mogelijk. Sociale omstan digheden, de boeren in de kuststreek zagen door diezelfde klimatologische factoren en door ontbossing hun akkers onderstuiven en zochten daardoor nieuwe bouwgrond, waren een duidelijke stimulans voor deze ontwikkeling. De ontginning had enorme landschappelijke gevolgen: het proces van 105

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 5