Fl. 2,95 bij Piet de Rijke, een zeilzwabber met stoffer en blik voor de somma van Fl. 2,65 gekocht bij A. Schippers en een buiten - en binnenband bij Jaap van Straaten voor Fl. 3,05. Deze middenstanders waren natuurlijk allemaal gewaardeerd lid van De Hengelaar want dan kon je jaarlijks voor een paar gulden spullen leveren of ze kwamen bij je vergaderen of de prijzen uitreiken. Een nauwkeurige inventarisatie van het aantal middenstanders uit het totale ledenbestand van 67 leden in 1934 leert dat 22 van deze leden midden stander zijn en dat 17 van deze ondernemers in 1934 ook daadwerkelijk iets geleverd hebben aan De Hengelaar. Ik kom geen enkele naam tegen van een middenstander die iets geleverd heeft terwijl hij geen lid was. Mijn vermoeden is verder dat er ondernemers lid waren van De Hengelaar terwijl ze nooit een hengeltje uitgegooid hebben. Terugdenkend de jaren 50 en 60 toen ik zelf actief lid was, kom ik tot de conclusie dat ik zeer trouwe leden zoals Piet de Rijke, Herman Kaptein en Gerrit Grasboer nooit aan de waterkant gezien heb. Dat beeld dat er vooral huishoudelijke prijzen, met natuurlijk altijd een paar hengels, snoertje, laarzen en een visstoeltje bij van Braam, bij de mid denstanders die lid van de visclub waren, en dit ongeacht hun kerkelijke ach tergrond, gekocht werden, zie je als een rode draad door de uitgaven van 1930 tot 1970 lopen. Ik zal voor de aardigheid nog een paar voorbeelden uit 1965, dus ruim 30 jaar later, geven. Piet de Rijke levert 4 lepeltjes die 11 gul den kosten. Herman Kaptein mag een fluitketel van Fl. 3,75 en een steelpan van Fl. 1,98 leveren en Jaap van Straaten in juni 1965 een buitenband voor Fl. 6,50 en in juli voor dezelfde prijs nog een. Inden we in 1934 bij de prijzen die men kon winnen een servies en fluit ketel, in 1965 is dat nog zo en het enige verschil is dat ze vroeger bij J. Bout gekocht werden en nu bij H. Kaptein. Tenslotte nog een paar cijfers die mij persoonlijk interesseren en die gaan natuurlijk over hengelsportmateriaal. In 1934 kocht de visclub voor Fl. 2,10 een baarsnet en een baarstuigje bij K. van Braam. In 1965 moest men voor alleen dat baarstuigje een bedrag van Fl. 2,65 op de ouderwetse toonbank vol met doosjes met haken van de Wed. van Braam neerleggen. Zaken die veel veranderd zijn t.o.v. vroeger Ook al ben ik nog steeds lid van De Hengelaar en kom ik nog vrij regel matig in De Rijp, echt vissen in het water van de Eilandspolder doe ik nog maar zelden. Dan komt natuurlijk meteen de vraag: waarom? Die vraag is gemakkelijk te beantwoorden en dat antwoord is dat ik hier in de kleipolders rondom Bovenkarspel veel meer snoek en snoekbaars, en dan vooral de grote exemplaren, kan vangen dan in het zurige veenwater van het Schermereiland. 119

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 19