Groter groeien na 1960 In de jaren voor en na de Tweede Wereldoorlog zie je dat het aantal leden van De Hengelaar vrij constant blijft. Waren het er 69 in 1932, in 1940 telde men 59 leden, in 1948 waren 61 mensen lid. Via 80 leden in 1953 groeide dit tot 91 leden in 1957. En zoals al gememoreerd, in al die jaren bleef de contri butie op 20 cent per maand gehandhaafd en was er nooit een nadelig saldo. Je kunt ook stellen dat praktisch alle leden in die periode "echte" Grafters en Rijpers zijn en de namen in de ledenlijsten bevestigen dit. In 1958 zijn er voor het eerst in de geschiedenis meer dan 100 leden en zien we ook de vermelding: Amsterdam achter de naam van een stuk of 10 nieuwe leden staan. Je zou kunnen stellen dat de Amsterdamse vissers de goede mogelijkheden van het viswater rondom De Rijp toen begonnen te ontdekken. Ik weet nog goed dat er destijds in de weekends de nodige Amsterdamse vissers naar het café van Klaas Veenman kwamen. Ook nu nog komen namen van de heer en mevrouw de Haan, Riek Blanchard, W. Vega en Rob van den Berg me bekend voor. Ze kwamen vooral voor het snoekvissen in de herfst en daar had je dan een z.g. snoekvergunning voor nodig die je alleen kon verkrijgen door lid van De Hengelaar te worden. Ik was ook blij met de komst van die Amsterdamse leden want ze hadden aasvisjes nodig voor het snoeken en waren bereid nog een keer zoveel te betalen voor een aasvisje als de lokale snoekvissers. Over wat voor bedragen we dan praten? Ook dat weet ik nog, de lokale prijs per visje was toen 5 cent en de Moku mers betaalden een dubbeltje per stuk. Naast meer en meer nieuwe leden van buiten Graft-De Rijp zien we nu ook een sterke toename van nieuwe leden uit de gemeente zelf. Niet zo ver wonderlijk als je ziet dat er vanaf 1960 steeds meer nieuwbouw voor mensen van buiten het dorp komt. Mensen die waarschijnlijk ook op zoek zijn naar rust, ruimte en vrije natuur. In de 10 jaar tussen 1960 en 1970 verdubbelt het aantal leden van De Hengelaar van 118 naar 239. Een nadere bestudering van die grote groep nieuwe leden, leert dat dit voor het grootste deel nieuw inge zetenen zijn die in de nieuwbouw op het Zuid zijn gaan wonen. Van servies tot half kistje sigaren en van fietspomp tot fluitketel Misschien denken de lezer bij het zien van de kop boven deze alinea, waar gaat hij het nu over hebben? Het antwoord is eenvoudig: over de prijzen die je bij de viswedstrijden kon winnen. Kijk ik naar de verantwoording van de uitgaven in 1934, zie ik enkele malen een servies, gekocht bij J. Bout, en 2 keer een half kistje sigaren bij M. Visser, beter bekend als barbier Visser en die mocht nooit te lang bij de prijsuitreiking blijven van zijn nogal kwaaie vrouw. Verder vinden we nog enkele leuke prijzen zoals een fototoestel van 118

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 18