Deze Grote Kerk van Oosthuizen is sinds 1982 het eigendom van de Stich ting Oude Hollandse Kerken; afgekort SOHK". De doelstelling van deze stich ting is: het bevorderen van de instandhouding van monumentale kerkgebou wen in Noord- en Zuid-Holland. De stichting neemt hiertoe het eigendom en beheer over van de oorspron kelijke eigenaren. De stichting heeft negen kerken in eigendom, waarvan hier in onze omgeving: Westzaan, Beets, Oudendijk, Kwadijk, Beverwijk en Scher- merhorn en sinds kort ook het kerkje van Jisp. Dit bezoek aan de kerk bleek het hoogtepunt te zijn van de avond. In de kerk was ook de heer Schurink aanwezig, secretaris van de Histori sche Vereniging Oosthuizen, en mevrouw Judith Joosten-Jonkman, bestuurs lid. Zij beiden begeleidden ieder een groep van ons door het dorp. Direct links aan de overkant van de kerk staat een imposant groot houten gebouw, duidelijk gerestaureerd en als woonhuis in gebruik. Dit geheel houten huis met twee puntgevels aan de voorzijde en met een enorm kruisvormig dak met zwarte geglazuurde dakpannen is in 1986 door de toen nieuwe burge meester van de Zeevang gerestaureerd en in gebruik genomen. Eerder was het een boerderij, later een café en grutterij en op het laatst een restaurant. Ernaast staat nog een groot en hersteld kaaspakhuis, ook met houten voor gevel, gebouwd in 1765, met de naam Tip top en nu ook als woonhuis in ge bruik. Tenslotte daarnaast weer een groot gebouw dat Het Koetshuis wordt genoemd en ook als kaaspakhuis heeft gediend. De wandeling door het 'oude' Oosthuizen leverde verder meer de verhalen op over de panden dan dat de historie ervan zichtbaar is gebleven. Hier konden we duidelijk ervaren dat de rijke geschiedenis van dit dorp uit het dorpsbeeld is verdwenen door de sterk overheersende nieuwe bebouwing. Op het einde van de wandeling, op de kruising van de provinciale weg, mochten we nog een kijkje nemen in het onderkomen van de Historische Vereniging op de bovenverdieping van het Rabobank gebouw. Een riante ruimte met vele vertrekken waar kan worden gewerkt, vergaderd en waar de verzamelingen oude voorwerpen en fotomaterialen worden tentoongesteld Met de koffie in café De Zeevang en het dankwoord van de voorzitter Pieter Schotsman toe, keerden we, nog geheel verlicht door de ondergaande zon rond 22.00 uur terug. Jan Kaptein Gegevens zijn ontleend aan: 1> www.sohk.nl 'De Grote Kerk van Oosthuizen, opnieuw oogverblinden en oorstrelend'. Een uitgave van de Stichting Oude Hollandse Kerken, Bulletin 57 herfst 2003, geheel gewijd aan deze kerk. Verkrijgbaar in de kerk van Oosthuizen, of in te zien op het archief van onze vereniging. 110

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 10