hardnekkige ziekten, zoals bijvoorbeeld arthritische en reumatische pijnen en vallende ziekten zijn genezen als door hem alleen." Van der Lee wil graag zijn gehele leven besteden "om door het mededelen zijner magnetische kracht, lijders die men voor ongeneeslijk houdt, te kunnen helpen. Hij wenst dit echter op een wijze te doen, dat daartegen niets kan worden aangemerkt, namelijk onder het toevoorzicht en in het bijzijn van Geneesheren en andere in het magnetisme ervaren mannen." Dan komt hij met een voorstel: "Er be staan zoveel heerlijke instellingen in het rijk waar de lijdende mensheid te hulp wordt gekomen en de zieken ten koste van de schatkist verzorgd, maar er is nog geen inrichting aanwezig waar de zoge naamde onherstelbaren met enig vooruit zicht op een goede uitslag worden behan deld. Wanneer slechts tien op de honderd zo genaamde onherstelbaren door het dier lijk magnetisme - en dit getal is veel aan zienlijker - konden worden genezen, men algemeen van gevoelen is dat een derge lijke inrichting een weldadige instelling van Uwe Majesteit zou wezen." In Pruisen is al een dergelijke inrichting te Berlijn opgericht ten koste van de schatkist, die door de beroemde Hufe- land, lijfarts van de Koning, en door an dere hoogleraren, geneesheren en verde re geleerde mannen wordt bestuurd en waarin zij de zieken magnetiseren. "Wanneer uwe Majesteit het zou goedvin den zo'n inrichting te willen oprichten, zou ik mij gaarne aanbieden om daarin als magnetisch werktuig werkzaam te zijn en alle krachten aan te wenden om mij daarin nuttig te maken, met zodanige andere magnetiseurs als daarin zouden kunnen geplaatst worden." Van der Lee is van mening dat de stad Brussel daartoe het geschiktst zou wezen. Er is in de zuidelijke provincies nog niemand die het magnetisme uitoefent en de lucht is er gezond. "Voor een dergelijke inrichting zouden nodig zijn enige luchtige vertrekken waar de behoeftige afgezonderd van de meer vermogende zou kunnen worden gemag netiseerd en desnoods gehuisvest. De eerstgenoemden zouden voor niets wor den behandeld en gelogeerd. De anderen zouden tegen betaling tot voordeel en onderhoud van het etablissement worden opgenomen." Over zijn betaling doet Van der Lee het volgende voorstel: "Gaarne zou ik al mijn tijd aanwenden en al mijn betrekkingen opofferen, indien ik door het behandelen van behoeftigen een matig traktement uit 's landskas mocht verwerven, hetgeen, gevoegd bij de beloning die ik van vermo genden zou ontvangen, mij, mijn vrouw en kinderen een onbezorgd bestaan (wat voor een magnetiseur meer dan voor een ander nodig is) zou verschaffen." Uit de overige correspondentie wordt niet duidelijk hoe op dit verzoek is gerea geerd. Waarschijnlijk vonden de koning en zijn ministers een speciaal ziekenhuis te ver gaan. 90

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 32