Als de Geneeskundige Commissie erbij blijft dat de verrichtingen van beide per sonen onder deze wet vallen, dan zal zij met processen verbaal en andere bewij zen moeten komen die duidelijk maken dat de wet overtreden is, zodat Van der Lee en Meijer vervolgd kunnen worden en de rechter een uitspraak kan doen. De minister wil er zijn handen niet aan branden. De Commissie mag een klacht indienen, de rechter een uitspraak doen en dan zal hij stappen ondernemen. Gedogen Uit alle correspondentie tussen burge meesters, schouten, commissies en pro vinciale bestuurders blijkt dat zij niet goed raad weten met Van der Lee en zijn collega's. Werkt het magnetisme nu wel of niet? Als het wel werkt, waarom zijn er dan nog poeders en zalven nodig? Als het niet werkt, lopen patiënten dan geen ern stig gevaar? Een opleiding en diploma's heeft Van der Lee niet, hij is niet toegela ten als geneesheer. Overtreedt hij dan wel of niet de wet? De Commissies van Ge neeskundig Toevoorzicht zijn fel tegen magnetiseurs, de autoriteiten nemen een weifelende houding aan. Als Van der Lee niet pertinent de wet overtreedt, kan hij zijn gang gaan. De zieken en gebrekkigen stellen veel vertrouwen in hem. Als hij poogt hen - liefst samen met de reguliere geneesheren - te genezen, dan is het zon der meer goed. De ambities van Van der Lee Van der Lee wil meer zijn dan een rond reizende wonderdokter. Hij schrijft in augustus 1823 een brief aan koning Wil lem I (1772-1843). Dit is nog maar een paar maanden nadat hij in Utrecht is ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf. Wessel van der Lee verblijft op dat mo ment in het logement "den Hertog van Braband" op de Kolenmarkt te Brussel. Hij geeft "met de meeste eerbied te ken nen dat hij sedert acht jaar het dierlijk magnetisme met gelukkig gevolg heeft uitgeoefend. Hij heeft onderscheidene lijders - en daaronder verdienstelijke ambtenaren van uwe Majesteit, die door kundige geneesheren voor onherstelbaar werden gehouden - verlichting toege bracht of geheel genezen. Als bewijs daar van neemt hij de vrijheid om een verkla ring van enkele professoren in de genees kunde te Groningen bij te voegen, evenals en enige certificaten die door de zieken die door hem zijn behandeld zijn afgege ven." Van der Lee wil graag bekennen dat hij zijn kennis van het magnetisme alleen aan de praktijk te danken heeft, en dat hij "dus daarover zeer zeker niet zo grondig en geleerd kan redeneren als de uitmun tende Geneesheren en Professoren te Groningen en in Duitsland. Deze en ande re in het vak bedreven en grondig geleer de mannen hebben hem echter verzekerd, dat men in geen persoon zoveel magneti sche kracht heeft aangetroffen als in hem, dat door de gehele Geneeskunde in ons rijk nooit, over het algemeen zoveel 89

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 31