genezing teweeg te brengen. Het is te betreuren dat Van der Lee zijn genezing op zulk een kwakzalverachtige wijze uit oefent en dat hij niet werkzaam is onder de leiding en het bestuur van een be kwaam geoefend geneesheer. Hij zou dan tot heil van velen kunnen verstrekken." De informatie dat Van der Lee ook zalven en dranken verkoopt, versterkt de gou verneur in de mening dat Van der Lee kan geen ziekten of kwalen kan genezen. Van der Lee is inmiddels weer vertrokken. Omdat hij van plan schijnt te zijn om in het najaar in Middelburg terug te komen, wil de gouverneur graag van de minister horen of Van der Lee in het vervolg weer moet worden toegelaten tot uitoefening van het magnetisme en het verstrekken van medicamenten, of dat hij in beide gevallen als onbevoegd kan worden ge weerd. Op 23 september antwoordt de Minister van Binnenlandse Zaken en Waterstaat: "Ik houd het alleszins daarvoor dat de gedragingen van Van der Lee ergerlijk en ongeoorloofd en dus volgens de wet strafbaar zijn. Het komt mij voor, dat u in voorkomende gevallen zelf het beste weet hoe u ongeregeldheden kunt stuiten en corrigeren." Niet bepaald een duidelijk advies. Den Haag geeft een oordeel Op 15 augustus 1822 stuurt de Minister van Justitie een brief aan zijn collega van Binnenlandse Zaken en Waterstaat die luidt. "Ik heb ontvangen en rijpelijk overwogen de brief van de Provinciale Geneeskundi ge Commissie van Zuid Holland over de ongeoorloofde uitoefening der genees kunde door J. Meijer van Rotterdam en Van der Lee van Schermerhorn. Het voor stel en verzoek dat de Commissie in die brief heeft gedaan, heeft een tweeledige strekking, namelijk: 1dat magnetische of andere kuren die een geneeskundige strekking hebben, waardoor gevaarlijke gevolgen ontstaan en die het leven en de gezondheid der ingezetenen niet zelden in gevaar brengen en de maatschappelijke en geneeskundige orde storen of verbreken, niet geoorloofd zijn. Dit is alleen personen toegestaan die in het een of ander geneeskundig vak zijn geëxamineerd en gepromoveerd, 2. dat aan de twee voornoemde befaamde kwakzalvers hun ongeoorloofde praktijk door de rechter is verboden en onder een strikt toezicht gesteld worden." De minister wil de beoefening van het magnetisme tot een tak van de gewone geneeskunde verklaren. Hij vraagt zich wel af "of het magnetisme en andere kunstbewerkingen, zoals de elektriciteit het galvanisme enzovoort te beschouwen zijn als takken van de geneeskunst". Een beslissing hierover hangt ervan af of de wet van 1818 van toepassing is op de magnetische kuren die door Meijer en Van der Lee verricht worden. De minister wil wel bekennen dat hij hier niet zeker van is. 88

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 30