Vrienden en vijanden: de buitenwereld Wel is een krantenknipsel uit de Haarlem- sche Courant van 5 augustus 1854 gevon den met de volgende tekst: "De onderge tekende acht zich verplicht, het onder staande publiek te maken; dat zijn enig kind bij de geboorte met een (navel) breukje gekwetst was, en daar hij van zijn geneesheer een slechte troost bekwam dat zulks niet door middelen kon worden genezen, zo heb ik mij tot de heer Van der Lee gewend, woonachtig te Haarlem, met dat gelukkig gevolg, dat zich het breukje in de tijd van twee maanden niet heeft vertoond. J. Sabelis, Haarlem." De Commissie van Geneeskundig Toe- voorzicht bespreekt tijdens een vergade ring dit bericht en oordeelt dat: "J. Sabe lis, wiens kind lijdende was aan hernia longenita, zich daarmee ter behandeling begeven heeft naar Van der Lee, magneti seur te dezer stede. Men meent dat er redenen bestaan om Van der Lee wegens onbehoorlijke uitoefening van een tak der geneeskunde voor de rechtbank te vervol gen." Zo'n breukje geneest namelijk over het algemeen vanzelf. Er zijn geen verdere stukken gevonden die erop wijzen dat een aanklacht daad werkelijk is ingediend. In Nederland hielden Commissies van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzicht in de gaten wie wel en wie niet geoorloofd de geneeskunde uitoefende. In de jaren 1822 en 1823 werd in veel vergaderingen van de Commissies het doen en laten van Van der Lee esproken. Er werden brieven met klachten geschreven naar stedelijke en provinciale verheden. Het bleek heel lastig te zijn om het magnetisme te bestrijden. De Commissies eden het af als kwakzalverij, de autoriteiten vonden dat zieke mensen deze mogelijk- eid om te genezen mochten aangrijpen. >en Haag is bezorgd Op 20 juni 1822 bespreekt de Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toe- voorzicht in Den Haag de activiteiten van Wessel van der Lee en H. de Meijer (een andere beroemde wonderdokter). De no tulen melden: De provinciale commissie van genees kundig onderzoek en Toevoorzicht resi derende te 's Gravenhage heeft met leed wezen ontwaard dat Wessel van der Lee, bijgenaamd de wonderdokter, dan in de ene en dan in de andere provincie ge neeskundige bewerkingen verricht, of magnetische kuren onderneemt die een geneeskundige strekking hebben. Dit gaat gepaard met smeringen en het leveren of voorschrijven van zalven of zogenaamde gemagnetiseerde olie. Dit druist in tegen de wet van 12 maart 1818. Ondanks dat blijft Van der Lee op dezelf de voet voortgaan, en zelfs in openbare hérbergen op een zedeloze wijze zijn ku ren verrichten. Bij avond en ontij dringt hij zich bij patiënten op, zodat hij alle maatschappelijke en geneeskundige orde stoort en verwoest. 85

Een Nieuwe Chronyke van het Schermereiland - Graft-de Rijp en Schermer | 2004 | | pagina 27